0 0
Gjoks pule me hudhër e limon

Gjoks pule me hudhër e limon

Ingredients

Adjust Servings:
4 Gjoks pule
30 ml vaj ulliri
1 qepë
kripë dhe piper i zi
1 lugë e vogël piper i kuq
250 ml lëng pule
4 thelpinj hudhre
150 ml ajkë për gatim
2 lugë gjelle magdanoz i grirë imët
1 lugë gjelle niseshte
1/2 limon *i prerë në feta të holla
3-4 lugë gjelle lëng limoni
Cuisine:

  Një pjatë Me Shije që do t’iu bëjë të lëpini gishtat.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,513 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tigan hidheni vajin dhe skuqini gjokset e pulës nga të dyja anët, me zjarr të fortë. Largojini nga zjarri e lërini mënjanë në një pjatë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Skuqeni qepën derisa të bëhet transparente, shtoni hudhrën dhe piperin e kuq.

  Step 3
  Mark as Complete

  Përziejini me shpejtësi me lugë druri e rregullojini me kripë e piper.

  Step 4
  Mark as Complete

  Mishin vendoseni sërish në tigan bashkë me lëngun e limonit dhe lëngun e pulës.

  Step 5
  Mark as Complete

  Lërini në zjarr për 10 minuta me kapak gjysmë të mbyllur dhe më pas hiqeni kapaun, në mënyrë që salca e krijuar të trashet.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shtoni ajkën, magdanozin dhe vendosini nga një fetë limoni mbi secilin gjoks të pulës.

  Step 7
  Mark as Complete

  Lëreni tiganin edhe për 5 minuta të tjerë në zjarr të ngadalshëm.

  Step 8
  Mark as Complete

  Nëse dëshironi një salcë të trashë, tretni niseshtenë me pak ujë të ftohtë, shtojeni në tigan dhe pas 2 minutash hiqeni nga zjarri.

  Step 9
  Mark as Complete

  Shërbejeni me oriz ose sipas dëshirës.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Përdorimi i erëzave të freskëta dhe të thata
  next
  Receta për mëngjes: Pallaqinka
  • 1,513 Views
  • 30 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 Gjoks pule
  30 ml vaj ulliri
  1 qepë
  kripë dhe piper i zi
  1 lugë e vogël piper i kuq
  250 ml lëng pule
  4 thelpinj hudhre
  150 ml ajkë për gatim
  2 lugë gjelle magdanoz i grirë imët
  1 lugë gjelle niseshte
  1/2 limon *i prerë në feta të holla
  3-4 lugë gjelle lëng limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Përdorimi i erëzave të freskëta dhe të thata
  next
  Receta për mëngjes: Pallaqinka