0 0
Gjoks pule në qumësht

Gjoks pule në qumësht

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
600 gr Gjoks pule
miell
piper i zi
40 gr gjalpë
qumësht
4 gjethe trumze
10 gr Vaj ulliri ekstra i virgjër
kripë
Kuzhina:

  Gjoks pule në qumësht është një alternativë e eskallopit tradicional. Receta është modifikuar, në mënyrë që edhe të vegjlit tuaj të mund të shijojnë “eskallopin” e tyre, por të shuar në qumësht e jo me verë, ashtu sic jemi mësuar ta bëjmë. Një recetë Me Shije!

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 3 218 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Fillimisht pastroni gjoksin e pulës nga pjesa e kërcit dhe yndyra e tepërt. Më pas ndajeni secilën pjesë në dysh e më pas në katër pjesë të barabarta.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas i shtypni me cekan kuzhine, derisa të fitoni rriska të holla mishi/ file. Kriposini e piperosini sipas dëshirës.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tigan hidhni gjalpën dhe lëreni të shkrijë ngadalë. Njëkohësisht filetë futini në miell dhe më pas fërgojini në tigan nga 2 minuta në secilën anë (duhet të krijohet një kore e bukur).

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Kështu veproni me të gjitha copët e mishit. Më pas hidhni të gjitha bashkë në tigan, shtoni qumështin (derisa të mbulohet mishi) dhe hidhni dhe trumzën.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Gjoksi i pulës zihet, i mbuluar me kapak, për 4-5 minuta ose derisa të fillojë të trashet qumështi.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pjata serviret e ngrohtë.

  i mëparshmi
  Spaghetti me salcë domatesh dhe magdanoz
  i ardhshmi
  Samun Pizza
  • 3 218 Pamje
  • 30 min
  • Servon 4
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  600 gr Gjoks pule
  miell
  piper i zi
  40 gr gjalpë
  qumësht
  4 gjethe trumze
  10 gr Vaj ulliri ekstra i virgjër
  kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Spaghetti me salcë domatesh dhe magdanoz
  i ardhshmi
  Samun Pizza