0 0
Gjoks pule në salcë preshi

Gjoks pule në salcë preshi

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
2 Gjoks pule
1 presh (purrinj)
2 lugë reçeli curry
1 lugë gjelle vaj ulliri
200 ml lëng supe
1 lugë gjelle miell
200 dl ajkë për gatim
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Nuk e dini se çfarë do të gatuani për drekën sot? Ne u propozojmë këtë drekë të veçantë, Me Shije, por edhe shumë të thjeshtë, e cila përgatitet për 30 minuta.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 590 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Fillimisht ngrohim furrën në 200 gradë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në vaj ulliri fërgojmë gjoksin e pulës, i cili paraparkisht është prerë për së gjati në dy pjesë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Mishi fërgohet derisa të marrë ngjyrë të mirë. Pastaj renditet në një tavë të lyer me gjalpë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Preshi lahet mirë dhe pritet në copa të vogla.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në tiganin ku kemi fërguar mishin, fërgojmë edhe preshin derisa të zbutet. Pastaj I shtojmë pluhur curry. Fërgojmë edhe për pak kohë e më pas shtojmë lëngun e supës.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas kësaj, preshi zihet edhe 5 minuta.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Njëkohësisht miellin e trazojmë me ajkën dhe masën e shtojmë tek tigani me presh. Sipas dëshirës e nevojës shtojmë edhe kripë e piper të zi.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Salca e përgatitur hidhet mbi gjoksin e pulës të renditur në tavë. Më pas tava vendoset në furrën e parangrohur për 10-15 minuta.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Shërbehet me oriz të zier ose sipas preferencave tuaja personale.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Omëletë me hithra
  i ardhshmi
  Krem për lyerjen e krepave
  • 590 Pamje
  • 30 min
  • Servon 2
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 200 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  2 Gjoks pule
  1 presh (purrinj)
  2 lugë reçeli curry
  1 lugë gjelle vaj ulliri
  200 ml lëng supe
  1 lugë gjelle miell
  200 dl ajkë për gatim
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Omëletë me hithra
  i ardhshmi
  Krem për lyerjen e krepave