0 0
Gnnochi me bizele

Gnnochi me bizele

Ingredients

Adjust Servings:
400 gr gnocchi
2 lugë gjelle gjalpë
100 gr proshutë gjedhi
2 thelpinj hudhre
200 ml ajkë për gatim
50 gr djath parmezan
150 gr bizele
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Gnocchit e gatuara kështu janë një kënaqësi e posaçme për të gjithë adhuruesit e ushqimeve të shijshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 195 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Gnocchit ziejini në ujë me kripë derisa të dalin në sipërfaqe, ndërsa furrën ngroheni në 180 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Kur të jenë zier gnocchi, largojini nga uji.

  Step 3
  Mark as Complete

  Gjalpën shkrijeni në një tigan dhe aty skuqini lehtë copëzat e proshutës.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj, largojeni proshutën e skuqur e shtoni tek tigani hudhrën dhe ajkën për gatim.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni parmezanin, përziejini, kriposeni e piperoseni.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shtoni gnocchit e ziera dhe gjysmën e bizeleve e vazhdojeni zierjen edhe për një minutë në zjarr të ulët.

  Step 7
  Mark as Complete

  Këtë masë pastaj zbrazeni në enën për pjekje dhe vendoseni në furrë për 15-20 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Në fund largojeni nga furra, shtojani bizelet e mbetura e proshutën.

  Step 9
  Mark as Complete

  Shërbejeni.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Fiq të pjekur me djath dhie
  next
  Oriz me perime
  • 195 Views
  • 30 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  400 gr gnocchi
  2 lugë gjelle gjalpë
  100 gr proshutë gjedhi
  2 thelpinj hudhre
  200 ml ajkë për gatim
  50 gr djath parmezan
  150 gr bizele
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Fiq të pjekur me djath dhie
  next
  Oriz me perime