0 0
Grizë me molla

Grizë me molla

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
500 ml qumësht
500 gr molla
5 lugë gjelle sheqer
4 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
½ lugë e vogël kanellë
sipas dëshirës fruta arrore
Kuzhina:

  Një pjatë e ëmbël dhe freskuese e ç’është më e rëndësishmja, shumë e lehtë për t’u bërë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 773 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në qumësht shtoni 3 lugë gjelle grizë dhe 3 lugë sheqer dhe ziejini të gjitha bashkë derisa të trashet masa.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Mollët e qëruara grijini në rende, mbulojini me 100 ml ujë dhe pjesën e mbetur të sheqerit.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Ziejini bashkë derisa të zbuten mollët.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas bluajini me mikser dore, shtojani 1 lugë gjelle grizë dhe kanellën dhe ziejini bashkë derisa të trashet masa.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund, të dy masat e ziera bëjini bashkë. Masën e fituar zbrazeni nëpër enët përkatëse, hidhini edhe fruta arrore sipas dëshirës dhe shërbejeni.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Ëmbëlsirë pa pjekje
  i ardhshmi
  Açai Berry- vlerat ushqyese
  • 773 Pamje
  • 30 min
  • Servon 6
  • Vështirësia: e Lehtë

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  500 ml qumësht
  500 gr molla
  5 lugë gjelle sheqer
  4 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
  ½ lugë e vogël kanellë
  sipas dëshirës fruta arrore

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Ëmbëlsirë pa pjekje
  i ardhshmi
  Açai Berry- vlerat ushqyese