0 0
Gullash pak më ndryshe

Gullash pak më ndryshe

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
600 gr mish viçi
4 patate
100 gr proshutë të tymosur
4 speca të gjelbër
1 spec djegës
1 qepë
2 lugëza mëlmesa
1 lëvore limoni
1 lugë gjelle piper i kuq
4 thelpinj hudhre
1 lugëz qimnon
100 ml verë e bardhë
vaj
kripë dhe piper i zi
Kuzhina:

  Për të gatuar këtë gjellë, më së miri do të ishte, që mishi të marinohej gjatë gjithë natës.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 620 times, 9 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë të thellë hidhni një miks mëlmesash, qimnonin dhe piperin e kuq të bluar. Shtoni hudhrën e shtypur dhe lëvoren e grirë në rende të një limoni, specin djegës të grirë imët dhe vajin.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Kriposeni e piperoseni.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Në këtë përzierje vendosini copat e mishit të prerë në kubikë. Le të qëndrojnë aty për 12 orë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në enën e lyer me yndyrë vendosini copat e proshutës, një rend patate, qepën dhe specat.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Kriposini e më pas tek ena shtoni gjysmën e mishit bashkë me mëlmesat ku ka qëndruar gjatë natës.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipër mishit vendoseni pjesën e mbetur të qepës dhe mishit.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Spërkatini me vaj dhe enën vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë për 1 orë.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj tavën largojeni nga furra e shtojani verën e bardhë bashkë me 400 ml ujë.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Vazhdojeni pjekjen edhe për 30 minuta të tjera në temperaturën e njëjtë.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Shërbejeni me oriz.

  Hapi 11
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Salcë domatesh
  i ardhshmi
  Krem brokoli
  • 620 Pamje
  • 14 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  600 gr mish viçi
  4 patate
  100 gr proshutë të tymosur
  4 speca të gjelbër
  1 spec djegës
  1 qepë
  2 lugëza mëlmesa
  1 lëvore limoni
  1 lugë gjelle piper i kuq
  4 thelpinj hudhre
  1 lugëz qimnon
  100 ml verë e bardhë
  vaj
  kripë dhe piper i zi

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Salcë domatesh
  i ardhshmi
  Krem brokoli