0 0
Gullash pule me shije curry

Gullash pule me shije curry

Ingredients

Adjust Servings:
1 Gjoks pule
2 qepë
3 thelpinj hudhre
3 karrota
3 bishtaja
patate
2 lugë të vogla curry
1 lugë e vogël kurkuma
1 lugë e vogël qimnon
1 lugë e vogël xhenxhefil i bluar
1 kanaçe qumësht kokosi
1/2 limon
spec chilli
qepë të reja
magdanoz
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Ky gullash pule, do t’iu kujtojë ditët e ngrohta të verës, derisa kënaqeni me shijen e curryt në pjatën tuaj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 569 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Perimet e pastruara pritini.

  Step 2
  Mark as Complete

  Qepën grijeni imët, karrotën në rrathë të hollë, patatet në kubikë të vegjël, bishtajave largojuni bishtat e më pas pritini në gjatësi prej 1 cm.

  Step 3
  Mark as Complete

  Mishin priteni në copë sipas dëshirës.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në vaj ulliri kaurdiseni qepën. Pas karamelizimit të saj shtoni edhe mishin dhe të gjitha mëlmesat. Vazhdojeni fërgimin, derisa mishi i pulës të marrë një ngjyrë të bukur.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas shtoni perimet. Së pari kaurdisini për pak kohë karrotat e më pas shtojuni patatet, bishtajat dhe hudhrën.

  Step 6
  Mark as Complete

  Ziejini për rreth 5 minuta e më pas shtojuni pak ujë ose lëng supe.

  Step 7
  Mark as Complete

  Vazhdojeni zierjen edhe për 10 minuta të tjerë e më pas shtoni gjysmën e qumështit të kokosit.

  Step 8
  Mark as Complete

  Zierjen vazhdojeni edhe për gjysmë ore ose derisa të zbuten perimet. Shtoni kripën e piperin dhe lëngun e gjysmë limoni.

  Step 9
  Mark as Complete

  Gjatë kohës sa gatuhet gullashi, priteni magdanozin dhe qepën e re dhe trazoijini bashkë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Përzierjen hidhjani gullashit para servimit.
  Ju bëftë mirë. /Gastro

  previous
  Sufle me Nutella
  next
  Kek ekonomik me kokos
  • 569 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 Gjoks pule
  2 qepë
  3 thelpinj hudhre
  3 karrota
  3 bishtaja
  patate
  2 lugë të vogla curry
  1 lugë e vogël kurkuma
  1 lugë e vogël qimnon
  1 lugë e vogël xhenxhefil i bluar
  1 kanaçe qumësht kokosi
  1/2 limon
  spec chilli
  qepë të reja
  magdanoz
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Sufle me Nutella
  next
  Kek ekonomik me kokos