0 0
Gullash sipas irlandezëve

Gullash sipas irlandezëve

Ingredients

Adjust Servings:
2 lugë gjelle vaj
1 kg mish qengji
2 qepë
3 rrënjë selinoje
4 karrota
1 l lëng mishi
900 gr patate
25 gr gjalpë
kripë dhe piper i zi
Cuisine:

  Shumica e njerëzve janë adhurues të gullashit. Ruajeni këtë recetë e mësoni se si e përgatisin atë irlandezët.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 258 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një tigan hidhni një lugë gjelle vaj dhe një lugë gjelle miell. Pastaj shtoni edhe mishin e prerë në kubikë të vegjël e skuqeni në zjarr të lartë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pas skuqjes, mishin lëreni në një pjatë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Tek tigani ku keni skuqur mishin shtoni qepën, karrotën e selinon e prerë. Kaurdisini derisa të zbuten perimet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Mishin e skuqur bashkojeni me perimet e pastaj largojini nga zjarri.

  Step 6
  Mark as Complete

  Vendosini në një enë më të thellë, shtojini lëngun e mishin e futini në furrën e parangrohur.

  Step 7
  Mark as Complete

  Patatet e prera në kubikë vendosini sipër perimeve e mishit. Sipër patateve vendoseni gjalpën e prerë në thela dhe tavën mbulojeni me folie alumini.

  Step 8
  Mark as Complete

  Lëreni të ziejë për një orë në furrë e pastaj largojani folien e aluminit. Vazhdojeni pjekjen edhe për 15 minuta të tjera, derisa patatet të mos marrin një ngjyrë të kuqrremtë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tortë me biskota
  next
  Oriz me gjoks pule
  • 258 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  2 lugë gjelle vaj
  1 kg mish qengji
  2 qepë
  3 rrënjë selinoje
  4 karrota
  1 l lëng mishi
  900 gr patate
  25 gr gjalpë
  kripë dhe piper i zi

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë me biskota
  next
  Oriz me gjoks pule