0 0
Hallvë tradicionale

Hallvë tradicionale

Ingredients

Adjust Servings:
110 gr gjalpë
110 gr miell
110 gr sheqer
220 ml ujë i ngrohtë
arra të thërmuara
Cuisine:

  Përgatitja e hallvës është një mjeshtëri në vete. Ajo duhet të ndahet lehtë nga luga, të mos ketë shumë miell, as shumë yndyrë. Gjithashtu,konsistenca e saj duhet të jetë e atillë që të mund të hahet edhe me dorë, por edhe me pirun. Ndajmë me ju recetën tradicionale të hallvës.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 542 times, 8 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ujin dhe sheqerin bashkojini e lërini mënjanë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një tenxhere shkrijeni gjalpën e kur të fillojë të nxjerr fluska, uleni temperaturën e shtojeni miellin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Me ndihmën e një luge druri, kaurdiseni miellin për afro 10 minuta, derisa të marrë një ngjyre kafe të lehtë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në gjysmë të kaurdisjes së miellit, ujin e sheqerin vërini në zjarr për disa minuta. Jo shumë gjatë!

  Step 5
  Mark as Complete

  Miellin e kaurdisur largojeni nga zjarri, ndërsa lugën e drurit lëreni në të. Me dorën e majtë mbajeni kapakun e tenxheres e me të djathtën sherbetin e përgatitur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Miellin mbulojeni me sherbetin e nxehtë dhe menjëherë mbulojeni me kapak. Kujdes mos digjni duart.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas disa sekondash, kur masa të jetë “qetësuar”, trazojeni shpejt me lugën e drurit.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kujdesuni që të mos lini dromca.

  Step 9
  Mark as Complete

  Hallvën e gatshme dekorojeni me arra të thërmuara.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Tortë me portokall
  next
  Një drekë e lehtë: Spinaq me vezë
  • 542 Views
  • 20 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  110 gr gjalpë
  110 gr miell
  110 gr sheqer
  220 ml ujë i ngrohtë
  arra të thërmuara

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tortë me portokall
  next
  Një drekë e lehtë: Spinaq me vezë