0 0
Hani këto superushqime për shëndet maksimal

Hani këto superushqime për shëndet maksimal

Udhëzimet

Shpërndaje

A keni dëgjuar ndonjëherë për një “superfood”? A e dini pse quhen kështu?

Termi superfood do të thotë se ushqimi është i pasur me një shumëllojshmëri të ushqyesve. Ato janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin tonë, e cila nga një anë e përmirëson cilësinë tonë të jetës, pasi ato ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve.

Ato përmbajnë antioksidantë të fuqishëm, luftojnë radikalët e lirë që sulmojnë qelizat tona dhe ngadalësojnë plakjen e parakohshme të organeve dhe indeve. Prandaj ata konsiderohen aleatë të fuqishëm të shëndetit tonë, që do të thotë që ne duhet t’i konsumojmë rregullisht.

Këtu keni disa nga këto ‘superushqimet’:

Vezët:

Vezët janë plot me ushqyes siç është choline, për një mendje të shëndetshme.

Rozmarina:

Rozmarina ndihmon trurin dhe kujtesën tonë që të funksionojë më mirë për shkak të substancave që përmban.

Panxhari:

Panxhari është i mahnitshëm në detoksifikimin e trupit tonë.

Avokado:

Avokadot janë të pasura me yndyrna të shumta që mund të jenë të dobishme për trurin tonë dhe sistemin e qarkullimit të gjakut.

Peshku:

Omega-3 që gjendet në peshk përmirëson jo vetëm kujtesën tuaj, por edhe shëndetin tuaj kardiovaskular.

Belushi: 

Janë plot antioksidantë.

Çaji jeshil:

Besohet se pirja e çajit të gjelbër përmirëson kapacitetin dhe kujtesën e trurit.

Domatet:

Ato janë të pasura me lykopen, një shtojcë e trashë dhe e pazakontë antioksidante që mbron trurin tonë nga radikalët e lirë.

Çokollata e zezë:

Ajo përmban antioksidantë dhe kafeinë që mund të përmirësojë përqendrimin tuaj dhe performancën e trurit.

Arrat:

Arrat janë një burim i pasur i omega-3.

Mollët:

Mollët janë të pasura me antioksidantë dhe ndihmojnë në ruajtjen e eshtrave, si dhe aftësinë tuaj për të ecur, ngjitur dhe lëvizur.

Qepët: 

Qepët përmbajnë lëndë ushqyese dhe substanca të afta për të parandaluar dhe minimizuar simptomat e një numri sëmundjesh të tilla si diabeti, hipertensioni dhe problemet e zemrës.

(Visited 380 times, 1 visits today)
i mëparshmi
Peshk me perime në furrë
i ardhshmi
Domate të mbushura
  • 380 Pamje
  • Vështirësia: Mesatare

Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

Përzgjedh këtë recetë

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

i mëparshmi
Peshk me perime në furrë
i ardhshmi
Domate të mbushura