0 0
Haxhimaklla

Haxhimaklla

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
300 gr gjalpë
1 gotë sheqer
1 vezë
2 lugë gjelle kos
1 pluhur pjekurinash
miell
Për sherbetin:
5 gota sheqer
4 gota ujë
Kuzhina:

  Haxhimaklla është një ëmbëlsirë tradicionale pejane. Ne sot po sjellim një variant të gatimit të kësaj ëmbëlsire mbresëlënëse.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 2 967 times, 8 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Të gjithë përbërësit për ëmbëlsirën bëhen bashkë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Nga brumi formojmë toptha të vegjël, të cilët i rendisim në tepsi.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqen në furrën e parangrohur në 200 gradë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes, haxhimakllat ftohen plotësisht.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj përgatisim sherbetin.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Ëmbëlsira e ftohtë, sherbeti i valë.
  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Kek për kafe
  i ardhshmi
  12 petë
  • 2 967 Pamje
  • Servon 6
  • Vështirësia: e Lehtë
  • 200 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  300 gr gjalpë
  1 gotë sheqer
  1 vezë
  2 lugë gjelle kos
  1 pluhur pjekurinash
  miell
  Për sherbetin:
  5 gota sheqer
  4 gota ujë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Kek për kafe
  i ardhshmi
  12 petë