0 0
Hithenik misri

Hithenik misri

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr miell misri
4 vezë
250 gr gjethe hithrash
100 gr ajkë të thartë/shtalpë
200 ml jogurt
200 ml vaj
100 ml qumësht
1/2 pluhur pjekurinash
gjizë
kripë
Cuisine:

  Kjo është mënyra se si duhet gatuar pitja më e butë dhe më e shijshme me hithra.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 833 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Hithrat e reja lajini me ujë të nxehtë e më pas pritini imët.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë rrahini bashkë vezët, jogurtin, gjizën, vajin, kripën, hithrat, miellin e pluhurin për pjekurina.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumin e fituar zbrazeni në enën e lyer me yndyrë dhe piqeni në furrën e nxehtë derisa të skuqet mirë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjatë kohës sa piqet pitja, bëni bashkë pak qumësht me shtalpë, shtoni pak kripë dhe një lugë gjelle vaj.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piten e pjekur priteni në format e dëshiruara e më pas hidhjani sipër përizerjen e përgatitur.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kthejeni në furrën e nxehtë edhe për pak minuta, derisa të piqet mirë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë!

  previous
  Brumë universal për krofne e petulla
  next
  Banane të skuqura me akullore
  • 833 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr miell misri
  4 vezë
  250 gr gjethe hithrash
  100 gr ajkë të thartë/shtalpë
  200 ml jogurt
  200 ml vaj
  100 ml qumësht
  1/2 pluhur pjekurinash
  gjizë
  kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Brumë universal për krofne e petulla
  next
  Banane të skuqura me akullore