0 0
Kadaif me arra

Kadaif me arra

Ingredients

Adjust Servings:
180 gr kadaif
90 gr gjalpë të shkrirë
Për sherbetin:
2 gota ujë
100 gr sheqer
1 lugë gjelle lëng limoni
Për mbushjen:
60 gr arra të thërmuara
Cuisine:

  Një nga ëmbëlsirat që nuk duhet të mungojë në tavolinën tuaj është kadaifi. Kjo është një ëmbëlsirë turke, e cila kërkon shumë pak kohë për t’u përgatitur.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 434 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Përzieni sheqerin me ujin. Vendoseni tenxheren në zjarr dhe lëreni të marrë një valë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas uleni temperaturën dhe zijeni për 15 minuta. Shtoni lëngun e limonit dhe prisni 3 minuta përpara se ta hiqni tenxheren nga zjarri.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ndizeni furrën në 180C. Hidheni kadaifin në enë shtoni gjalpin dhe përzijini me dorë që të garantoni një lyerje gjithëpërfshirëse të fijeve.

  Step 4
  Mark as Complete

  Merrni një filxhan kafeje ose çaji dhe mbusheni gjysmën me kadaifin.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtoni pak arra dhe më pas sërish kadaif. Shtypeni me duar dhe vendoseni kokëposhtë në një tepsi të lyer me pak gjalpë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Vazhdoni me rradhë deri sa të jetë mbushur tepsia.

  Step 7
  Mark as Complete

  Futeni në furrë dhe piqini kadaifët e mbushur deri sa të marrin ngjyrë të artë.

  Step 8
  Mark as Complete

  Hidheni shurupin e ftohtë menjëherë sapo ta keni nxjerrë nga furra.

  Step 9
  Mark as Complete

  Mbulojeni mirë dhe lëreni kadaifin të përthithë sherbetin për 1-2 orë. Përpara se ta servirni, hidhni pak pluhur kanelle sipër nëse preferoni.

  previous
  I mrekullueshmi vaj i jaseminit
  next
  Sultan kebabi
  • 434 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  180 gr kadaif
  90 gr gjalpë të shkrirë
  Për sherbetin:
  2 gota ujë
  100 gr sheqer
  1 lugë gjelle lëng limoni
  Për mbushjen:
  60 gr arra të thërmuara

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  I mrekullueshmi vaj i jaseminit
  next
  Sultan kebabi