0 0
Karamele të shijshme kundër dhimbjeve të fytit

Karamele të shijshme kundër dhimbjeve të fytit

Ingredients

1 lugë gjelle lëng limoni
1 lugë gjelle mjaltë
½ lugë çaji xhenxhefil i bluar
½ gotë ujë
1 gotë sheqer
sheqer pluhur
Cuisine:

  Një nga simptomat e para me të cilat përballemi kur prekemi nga të ftohtët ose gripi, është dhimbja e fytit. Nëse dëshironi mund të përgatisni vetë karamele për trajtimin e problemeve me fyt, pa konservantë dhe ngjyrues ushqimorë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 153 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tenxhere të vogël shtoni sheqerin dhe ujin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni më pas lëngun e limonit. Ai është i pasur me vitaminë C e cila ndihmon trupin të mbrohet nga mikrobet. Furnizimi i trupit me vitaminë C përshpetjon shërimin e fytit.

  Step 3
  Mark as Complete

  Është koha të shtoni një lugë gjelle xhenxhefil të grirë në tenxhere. Xhenxhefili i bën mirë fytit dhe gjendjeve të lidhura me inflamacionin në përgjithësi.

  Step 4
  Mark as Complete

  Përzieni gjithë përbërësit dhe lërini në nxehtësi mesatare. Kur të marrë valë përbërja, përziejini përsëri. Ulni nxehtësinë dhe lëreni masën të ziejë për 15-20 minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ndërsa përzierja ftohtet, merrni një tavë dhe shtroni në të letër furre.

  Step 6
  Mark as Complete

  Kontrolloni përzierjen e karameleve. Duhet të jetë më e ftohtë dhe më e trashë se më parë. Me anë të një luge, hidhni pika nga përzierja mbi letrën e furrës. Bëni kujdes mos digjeni.

  Step 7
  Mark as Complete

  Mbulojini karamelet me sheqer pluhur. Sigurohuni që të gjitha të mbulohen në mënyrë që të mos ngjiten me njëra-tjetrën. Vendosini më pas në një tas qelqi ose kuti me kapak.

  previous
  Anemia, disa kura popullore për kurimin
  next
  Supë shtëpie me pulë
  • 153 Views
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 lugë gjelle lëng limoni
  1 lugë gjelle mjaltë
  ½ lugë çaji xhenxhefil i bluar
  ½ gotë ujë
  1 gotë sheqer
  sheqer pluhur

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Anemia, disa kura popullore për kurimin
  next
  Supë shtëpie me pulë