0 0
Katrorka me fara lulkuqesh

Katrorka me fara lulkuqesh

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
200 gr gjalpë
200 gr sheqer
1 sheqer vanilje
8 vezë
200 gr fara lulkuqeje
1 pluhur pjekurinash
4 lugë gjelle reçel kajsie
Glazura:
100 gr cokollatë gatimi
20 gr gjalpë
3 lugë gjelle qumësht ose ujë
Kuzhina:

  Përgatitje e thjeshtë, shije e përsosur.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 472 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  I ndajmë të bardhët nga të verdhët e vezëve. Të bardhët me pak kripë i rrahim mirë me mikser derisa të krijojmë një shkumë të fortë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë tjetër miksojmë gjalpën me sheqer dhe sheqer vanilje. Shtoni një nga një të verdhat e vezëve, ndërkohë që masën e miksoni vazhdimisht. Veproni kështu derisa të fitoni një masë kompakte.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni farat e lulkuqes dhe pluhurin për pjekurina.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në fund shtoni gradualisht të bardhat e miksuara të vezëve dhe masën përziejeni ngadalë me lugë.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Masën e fituar shtrojeni në tepsinë e mbuluar me letër për pjekje dhe piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për afro 35 minuta.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes, petën ftoheni mirë.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj lyejeni sipër me reçel kajsish dhe sipër tij hidhni glazurën me çokollatë dhe gjalpë, të cilën e keni shkrirë me metodën banjomari.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Ëmbëlsira e përgatitur kështu vendoset në frigorifer. Pas ftohjes, pritet në format e dëshiruara dhe shërbehet.

  i mëparshmi
  Roladë me ajvar
  i ardhshmi
  Kuglof me çokolatë e djath
  • 472 Pamje
  • 50 min
  • Servon 8
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  200 gr gjalpë
  200 gr sheqer
  1 sheqer vanilje
  8 vezë
  200 gr fara lulkuqeje
  1 pluhur pjekurinash
  4 lugë gjelle reçel kajsie
  Glazura:
  100 gr cokollatë gatimi
  20 gr gjalpë
  3 lugë gjelle qumësht ose ujë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Roladë me ajvar
  i ardhshmi
  Kuglof me çokolatë e djath