0 0
Kazandibi

Kazandibi

Ingredients

Adjust Servings:
1 l qumësht
3 lugë gjelle miell orizi
1 gotë sheqer
50 gr gjalpë
1 të kuq i vesë
1/2 gotë sheqer pluhur
miell kokosi
fëstëkë të bluar
Cuisine:

  Një ëmbëlsirë e shijshme turke e butë dhe e ëmbël.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,214 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në qumësht shtoni sheqerin e imët dhe vendoseni që të vlojë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gjatë kësaj kohe tundni miellin, nishestenë dhe të verdhët e vezës me pak ujë dhe gradualisht duke e përzier vazhdimisht shtoni në qumështin i cili vlon.

  Step 3
  Mark as Complete

  Ulni zjarrin dhe zieni derisa të dendësohet.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në fund shtoni gjalpin dhe kur ai të shkrihet shkurtimisht me mikser tundni kremin që të bëhet i shkriftë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Një tigan të madh lyejeni me gjalpë dhe hidhni sheqerin pluhur, ndërkaq sipër shtoni kremin e nxehtë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Enën vendoseni në pllakën e nxehtë, në mënyrë që sheqeri të karamelizohet.

  Step 7
  Mark as Complete

  Herë pas here me lugë kontrolloni se a është karamelizuar.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kur të përfundojë karamelizimi, enën vendoseni në një tepsi të madhe dhe aty shtoni me kujdes ujë të ftohtë për t’u ftohur sa më shpejt dhe që përmbajtja të ndahet nga ena.

  Step 9
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e ftohur futeni në frigorifer për dy orë, pastaj me thikë të mprehtë priteni në shirita të gjerë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ëmbëlsirën e përfunduar zbukurojeni me miell kokosi apo me fëstëkë të bluar.

  previous
  Muffins me çokollatë
  next
  Vaji i Linit dhe vetitë e tij shëndetësore
  • 1,214 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 l qumësht
  3 lugë gjelle miell orizi
  1 gotë sheqer
  50 gr gjalpë
  1 të kuq i vesë
  1/2 gotë sheqer pluhur
  miell kokosi
  fëstëkë të bluar

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Muffins me çokollatë
  next
  Vaji i Linit dhe vetitë e tij shëndetësore