0 0
Kek brownie me çokollatë dhe dredhëza

Kek brownie me çokollatë dhe dredhëza

Ingredients

Adjust Servings:
320 gr cokollatë gatimi
100 gr gjalpë
2 lugë gjelle ajke e thartë crème fraische
100 gr sheqer kafe
3 vezë
160 gr miell
80 gr arra të bluara
3 lugë gjelle kakao
1 pluhur pjekurinash
50 gr arra të grimcuara
150 gr dredhëza
Cuisine:

  Çokollatë e dredhëza- një kombinim i hatashëm. Me shumë dashuri për ju nga Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,057 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Çokollatën e shkrijmë bashkë me gjalpën në zjarr të ngadalshëm. Më pas shtojmë ajkën dhe e largojmë nga zjarri.

  Step 2
  Mark as Complete

  Vezët me sheqer i rrahim për 5 min me mikser, ndërsa më pas ia shtojmë çokolatën e shkrirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër përziejmë miellin, kakaon, arrat e bluara dhe pluhurin për pjekurina. Këtë masë më pas ia shtojmë masës tjetër me çokolatë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Dhe në fund i shtojmë arrat e copëtuara me dorë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Brumin e vëmë në një tavë të lyer me gjalpë dhe e pjekim në temperaturë 180 gradë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Keku nuk piqet deri në fund, pasiqë duhet të ngelet pakëz i lagësht.

  Step 7
  Mark as Complete

  Derisa të piqet keku, copëtojmë dredhëzat në copa të vogla.

  Step 8
  Mark as Complete

  Kur të jetë ftohur keku, ia hedhim dredhëzat sipër, ndërsa mbi to derdhim çokolatën e shkrirë me pak gjalpë dhe kakao.

  previous
  Salmon krokant
  next
  Muffins që nuk shëndoshin
  • 1,057 Views
  • 50 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  320 gr cokollatë gatimi
  100 gr gjalpë
  2 lugë gjelle ajke e thartë crème fraische
  100 gr sheqer kafe
  3 vezë
  160 gr miell
  80 gr arra të bluara
  3 lugë gjelle kakao
  1 pluhur pjekurinash
  50 gr arra të grimcuara
  150 gr dredhëza

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Salmon krokant
  next
  Muffins që nuk shëndoshin