0 0
Kek i lëngshëm dhe i butë

Kek i lëngshëm dhe i butë

Ingredients

Adjust Servings:
1 filxhan sheqer
50 gr gjalpë të zbutur
50 gr mollë të grirë imët
1 banane e grirë imët
2 vezë
1 lugëz kafe instante
1 sheqer vanilje
1 filxhan miell
½ filxhan kakao
½ lugëz sodë bikarbonë
pak kripë
Cuisine:

  Nëse e provoni një herë, atëherë do ta gatuani gjithmonë këtë ëmbëlsirë të thjeshtë por të shijshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,108 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë miksojini sheqerin me gjalpën e më pas shtoni mollën dhe bananen e imtësuar. Miksojini mirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Shtoni vezët njërën pas tjetrës dhe vazhdojeni miksimin. Në fund shtoni edhe kafenë instant dhe sheqer vaniljen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Miellin bashkojeni me kakaon, sodën bikarbonë dhe kripën.

  Step 5
  Mark as Complete

  Këtë masë bashkojeni me masën e lëngshme.

  Step 6
  Mark as Complete

  Masën e fituar zbrazeni në enën e mbuluar me letër pjekjeje.

  Step 7
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur për 40 minuta ose sipas nevojës.

  Step 8
  Mark as Complete

  Dekorojeni sipas dëshirës.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Krofne furre
  next
  Qofte me patate
  • 1,108 Views
  • 50 min
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 filxhan sheqer
  50 gr gjalpë të zbutur
  50 gr mollë të grirë imët
  1 banane e grirë imët
  2 vezë
  1 lugëz kafe instante
  1 sheqer vanilje
  1 filxhan miell
  ½ filxhan kakao
  ½ lugëz sodë bikarbonë
  pak kripë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Krofne furre
  next
  Qofte me patate