0 0
Kek i shijshëm çokollate

Kek i shijshëm çokollate

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
150 ml vaj ulliri
50 gr gjalpë kakao
125 ml ujë të vluar
2 lugë të vogla ekstrakt vanilje
150 gr bajame të bluara
1 lugë e vogël sodë bikarbonë
pak kripë
200 gr sheqer
3 vezë
Kuzhina:

  Ky kek është ndër ëmbëlsirat më të shijshme me çokollatë, që keni provuar ndonjëherë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 607 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Furrën ngroheni në 170 gradë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Tek gjalpa e kakaos shtoni ujin e vluar dhe përziejini mirë derisa të fitoni një masë homogjene.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni esktraktin e vaniljes dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë tjetër bëjeni bashkë sodën bikarbonë, kripën dhe bajamet e bluara.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni sheqerin, vajin e ullirit, vezët dhe të gjitha bashkë miksojini për 3 minuta.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtojani masën me kakao dhe të gjitha bashkë zbrazini në tepsinë e lyer me yndyrë e të spërkatur me pak miell.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni në furrën e parangrohur për 40-45 minuta.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Ushqimet me veti kurative që duhet t’i keni në shtëpi
  i ardhshmi
  Bukëza krokante sanduiçi
  • 607 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 170

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  150 ml vaj ulliri
  50 gr gjalpë kakao
  125 ml ujë të vluar
  2 lugë të vogla ekstrakt vanilje
  150 gr bajame të bluara
  1 lugë e vogël sodë bikarbonë
  pak kripë
  200 gr sheqer
  3 vezë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Ushqimet me veti kurative që duhet t’i keni në shtëpi
  i ardhshmi
  Bukëza krokante sanduiçi