0 0
Kek me mjedra e djathë ricotta

Kek me mjedra e djathë ricotta

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
380 gr djathë ricotta
220 gr sheqer
200 gr miell
125 gr mjedra
60 gr gjalpë
3 vezë
1 lugë reçeli pluhur pjekurinash
1 maje thike kripë
Kuzhina:

  Ricotta i jep një shije të veçantë kësaj ëmbëlsire.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 192 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Miellin bashkojeni me pluhurin për pjekurina dhe një fije kripë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Vezët rrahini bashkë me ricotta.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Shtoni gjalpën e shkrirë dhe përbërësit e thatë dhe miksojini mirë të gjitha.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Gradualisht shtoni edhe mjedrat dhe masën e fituar zbrazeni në enën e lyer me yndyrë dhe të spërkatur me miell.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 50 minuta.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë!

  i mëparshmi
  Krem brokoli
  i ardhshmi
  Sallatë me thjerrëza
  • 192 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  380 gr djathë ricotta
  220 gr sheqer
  200 gr miell
  125 gr mjedra
  60 gr gjalpë
  3 vezë
  1 lugë reçeli pluhur pjekurinash
  1 maje thike kripë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Krem brokoli
  i ardhshmi
  Sallatë me thjerrëza