0 0
Kek me portokall

Kek me portokall

Ingredients

Për brumin:
3 vezë
125 gr gjalpë të shkrirë
2 gota miell
1 gotë qumësht
1 pluhur pjekurinash
1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
1 gotë sheqer
2 portokaj lëngu i shtrydhur dhe lëvorja e grirë në rende
Glazura:
125 gr sheqer kafe
2 lugë gjelle gjalpë
2 portokaj të prerë
Cuisine:

  Le të shfrytëzojmë sezonën e tyre e të gatuajmë një kek të shijshëm me portokaj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 3,684 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një tigan shkrijmë 2 lugë të gjellës me gjalpë dhe 125 gr sheqer kafe.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pas karamelizimit, masa shtrohet në tepsinë me përmasa 24 cm. Sipër saj vendosen thelat e portokajve të prerë në rrathë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin për kekun e bëjmë duke miksuar të gjithë përbërësit e mësipërm.

  Step 4
  Mark as Complete

  Brumi i përgatitur hidhet mbi masën e karamelizuar, që kemi shtruar në fund të tepsisë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Keku i përgatitur kështu piqet në furrën e parangrohur në 180 gradë për 45 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, keku kthehet përmbys në një pjatë rrumbullake, duke bërë që pjesa e karamelizuar të ngelet sipër.

  Step 7
  Mark as Complete

  Dekorohet me sheqer pluhur.

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Roladë me salmon të tymosur
  next
  Çokollatë e nxehtë me shije kafeje
  • 3,684 Views
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Për brumin:
  3 vezë
  125 gr gjalpë të shkrirë
  2 gota miell
  1 gotë qumësht
  1 pluhur pjekurinash
  1 lugë gjelle ekstrakt vanilje
  1 gotë sheqer
  2 portokaj lëngu i shtrydhur dhe lëvorja e grirë në rende
  Glazura:
  125 gr sheqer kafe
  2 lugë gjelle gjalpë
  2 portokaj të prerë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Roladë me salmon të tymosur
  next
  Çokollatë e nxehtë me shije kafeje