0 0
Kek me qumësht të ngrohtë

Kek me qumësht të ngrohtë

Ingredients

Adjust Servings:
4 vezë
2 filxhanë sheqer
ekstrakt vanilje
2 filxhanë miell
2 lugëza pluhur pjekurinash
1 filxhan qumësht i nxehtë
150 gr gjalpë
Cuisine:

  Një kek i thjeshtë që ka thyer çdo rekord.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 476 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë rrahini vezët, shtoni sheqerin dhe vazhdoni miksimin derisa të fitoni një masë homogjene.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pastaj shtoni ekstraktin e vaniljes e në fund shtoni edhe miellin e bërë bashkë me pluhurin për pjekurina.

  Step 3
  Mark as Complete

  Qumështin ngroheni bashkë me gjalpën derisa të shkrihet kjo e fundit. Pastaj shtojeni tek masa tashmë e përgatitur për kekun.

  Step 4
  Mark as Complete

  Përziejini mirë të gjitha e pastaj brumin e fituar vendoseni në tavën e lyer me yndyrë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 30-35 minuta.

  Step 6
  Mark as Complete

  Kekun e pjekur lëreni të ftohet e sipas dëshirës dekorojeni me glazurë të bërë nga çokollata e bardhë ose ajo e zezë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Schnitzel pule me salcë të bardhë
  next
  Shpageti me limon
  • 476 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 vezë
  2 filxhanë sheqer
  ekstrakt vanilje
  2 filxhanë miell
  2 lugëza pluhur pjekurinash
  1 filxhan qumësht i nxehtë
  150 gr gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Schnitzel pule me salcë të bardhë
  next
  Shpageti me limon