0 0
Kek me qumësht të nxehtë

Kek me qumësht të nxehtë

Ingredients

Adjust Servings:
4 vezë
2 filxhanë të vegjël sheqer
ekstrakt vanilje
2 filxhanë të vegjël miell
2 lugëza pluhur pjekurinash
1 filxhan qumësht
150 gr gjalpë
Cuisine:

  Shijojeni këtë ëmbëlsirë të vjetër, që nuk na mërzitet kurrë!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 488 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë miksojini vezët me shpejtësi maksimale. Pastaj shtoni sheqerin dhe vazhdojeni miksimin derisa të fitoni një masë kremoze.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni edhe ekstraktin e vaniljes e në fund edhe miellin e pluhurin për pjekurina.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër shkrijeni gjalpën bashkë me qumështin.

  Step 4
  Mark as Complete

  Qumështin pastaj shtojeni tek masa e përgatitur me vezë e miell.

  Step 5
  Mark as Complete

  Miksojini mirë të gjitha derisa të fitoni një masë homogjene e këtë zbrazeni në tavën e lyer me yndyrë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 30-35 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Lëreni të ftohet e pastaj shërbejeni.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Drekë për 30 minuta
  next
  Gnocchi me salcë domatesh
  • 488 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 vezë
  2 filxhanë të vegjël sheqer
  ekstrakt vanilje
  2 filxhanë të vegjël miell
  2 lugëza pluhur pjekurinash
  1 filxhan qumësht
  150 gr gjalpë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Drekë për 30 minuta
  next
  Gnocchi me salcë domatesh