0 0
Kek me vishnje e djath

Kek me vishnje e djath

Ingredients

Adjust Servings:
1 filxhan miell
1 filxhan sheqer
1 filxhan grizë/ermik/semolina
1 pluhur pjekurinash
1 sheqer vanilje
Për mbushjen:
500 gr djath të freskët
1 vezë
1 lëvore limoni
1 sheqer vanilje
ajkë të thartë/shtalpë
4 lugë gjelle sheqer
Mbushja me vishnje:
500 gr vishnje
3 lugë gjelle gjalpë
3 lugë gjelle troshka buke/galetë
3 lugë gjelle sheqer
1/2 lëng limoni
kanellë
Plus:
2 vezë
1 filxhan miell
1 filxhan krem shllag/pana
2 lugë gjelle sheqer
Cuisine:

  Një desert praktik dhe i lehtë, me të cilin do të kënaqen familjarë tuaj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 432 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë e tavën lyejeni me vaj.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të gjithë përbërësit e thatë bëjini bashkë e më pas ndajini në tre pjesë të barabarta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë përziejini të gjithë përbërësit me djath.

  Step 4
  Mark as Complete

  Gjalpën shkrijeni në tigan bashkë me troshkat dhe kaurdisini për disa minuta.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas lërini mënjanë të ftohen e shtojuni vishnjet, lëngun e limonit, sheqerin e kanellën. Bashkojini mirë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër përgatiteni masën me vezë, qumësht, shtalpë e sheqer.

  Step 7
  Mark as Complete

  Në tepsi vendoseni masën e thatë, më pas pjesën me vishnje e atë me djath dhe në fund masën e thatë sërish.

  Step 8
  Mark as Complete

  Në fund shtojani masën me vezë dhe piqeni për 45 minuta.

  previous
  Reçel kajsie
  next
  Tortë për 15 minuta
  • 432 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 filxhan miell
  1 filxhan sheqer
  1 filxhan grizë/ermik/semolina
  1 pluhur pjekurinash
  1 sheqer vanilje
  Për mbushjen:
  500 gr djath të freskët
  1 vezë
  1 lëvore limoni
  1 sheqer vanilje
  ajkë të thartë/shtalpë
  4 lugë gjelle sheqer
  Mbushja me vishnje:
  500 gr vishnje
  3 lugë gjelle gjalpë
  3 lugë gjelle troshka buke/galetë
  3 lugë gjelle sheqer
  1/2 lëng limoni
  kanellë
  Plus:
  2 vezë
  1 filxhan miell
  1 filxhan krem shllag/pana
  2 lugë gjelle sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Reçel kajsie
  next
  Tortë për 15 minuta