0 0
Keshkyl

Keshkyl

Ingredients

Adjust Servings:
50 gr bajame të bluara
1 l qumësht
1 të kuq i vesë
50 gr niseshte ose miell orizi
40 gr miell kokosi
1 sheqer vanilje
50 gr sheqer
Cuisine:

  Keshkyl (Keşkül) është një puding qumështi me bazë bajamesh, me shije shumë të vecantë dhe të lehtë. Zanafillën e ka në Turqi, ndërsa njihet edhe si ëmbëlsira e varfanjakëve. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 907 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Bajamet i vendos në ujë të nxehtë, pastaj i qëron dhe bluan në blender.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas, të gjithë përbërësit i vendos në zjarr të ngadaltë duke i përzier vazhdimisht derisa të trashet masa.

  Step 3
  Mark as Complete

  Keshkyl shërbehet në kupë dhe hahet me lugë. Para servimit mund të zbukurohet me fëstëkë të bluar ose fruta të tjera arrore.

  previous
  Cinnamon rolls
  next
  Pasta me spinaq e tomatina
  • 907 Views
  • 30 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  50 gr bajame të bluara
  1 l qumësht
  1 të kuq i vesë
  50 gr niseshte ose miell orizi
  40 gr miell kokosi
  1 sheqer vanilje
  50 gr sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Cinnamon rolls
  next
  Pasta me spinaq e tomatina