0 0
Kifle Me Shije

Kifle Me Shije

Ingredients

Adjust Servings:
400 ml qumësht i nxehtë
2 vezë
10 gr tharm buke
2.5 gr pluhur pjekurinash
30 gr sheqer
pak kripë
30 ml vaj
20 gr gjalpë e shkrire
miell
një e verdhë veze vaj për lyerje
Cuisine:

  Nëse jeni në kërkim të një recete brumi për kifle të buta e të adhurueshme, kjo mund të jetë zgjidhja e duhur për ju. Ua rekomandojmë!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 12,424 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Së pari nxehim qumështin aq sa mund të durojë gishti. Në qumësht hedhim të gjithë përbërësit dhe masën e përziejmë mirë me tel kuzhine.

  Step 2
  Mark as Complete

  Këtë masë pastaj e shtojmë tek mielli dhe e formojmë gradualisht një kulaç të butë. E lëmë të pushojë në vend të ngrohtë për 1 orë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj brumin e ndajmë në kuleç, të cilët i tëhollojmë dhe i presim lehtas me thikë përbrenda. I mbushim sipas dëshirës (janë shumë të mira edhe të zbrazëta).

  Step 4
  Mark as Complete

  Kiflet e përgatitura i lëmë të pushojnë edhe 30 min. Përpara futjes në furrë i lyejmë me një përzierje të të verdhës së vezës dhe vajit. U hedhim edhe fara sezami sipas dëshirës.

  Step 5
  Mark as Complete

  Piqen në furrën e parangrohur në 230 gradë, derisa të skuqen mirë.

  previous
  Kek i shpejtë
  next
  Ëmbëlsirë e zezë
  • 12,424 Views
  • 2 ore
  • Serves 8
  • Vështirësia: Medium
  • 230 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  400 ml qumësht i nxehtë
  2 vezë
  10 gr tharm buke
  2.5 gr pluhur pjekurinash
  30 gr sheqer
  pak kripë
  30 ml vaj
  20 gr gjalpë e shkrire
  miell
  një e verdhë veze vaj për lyerje

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kek i shpejtë
  next
  Ëmbëlsirë e zezë