0 0
Kifle të shpejta

Kifle të shpejta

Ingredients

Adjust Servings:
200 ml qumësht i vakët
100 ml vaj
10 gr tharm buke
1 pluhur pjekurinash
200 ml kos
kripë
miell
Cuisine:

  Këto kifle janë ideale për mëngjeset kur nuk kemi shumë kohë në duar. Bëhen shpejt e akoma më shpejt hahen. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 10,736 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin/majanë e bukës e tretim në qumësht të vakët dhe e lëmë të fermentohet për 5 minuta.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë të thellë hedhim të gjithë përbërësit e mësipërm dhe e formojmë një brumë të butë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Pastaj nga brumi, me tëhollues/petës/okllai, krijojmë një petë të gjerë 1 cm, e cila pritet në 20 pjesë (trekëndësh)të barabarta. Trekëndëshat i mbështjellim në formë të kifleve dhe të njëjtat i rendsimin në tavën e lyer me gjalpë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Ndezim furrën në 180 gradë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Gjatë kohës sa ngrohet furra, kiflet i lyejmë sipër me të kuqen e vesë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Piqen për 15-20 minuta.

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Ëmbëlsirë me mollë e grizë
  next
  Si të bëjmë pure kungulli?
  • 10,736 Views
  • 40 min
  • Serves 4
  • Vështirësia: Easy
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 ml qumësht i vakët
  100 ml vaj
  10 gr tharm buke
  1 pluhur pjekurinash
  200 ml kos
  kripë
  miell

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Ëmbëlsirë me mollë e grizë
  next
  Si të bëjmë pure kungulli?