0 0
Kiflet e gjyshes

Kiflet e gjyshes

Ingredients

Adjust Servings:
3 vezë
10 gr tharm buke
400 ml qumësht
1 gotë sheqer
½ gotë vaj
afro 1 kg miell
marmelatë shege
Plus:
1 të kuq i vesë
Cuisine:

  Kifle të ngrohta e të buta, recetën e të cilave e kemi marr nga libri i recetave të gjyshes.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,422 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës e fermentojmë me gjysmë gote qumësht të vakët.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të gjithë përbërësit për brumin i bëjmë bashkë . Shtojmë edhe tharmin e fermentuar dhe nisim e bëjmë një brumë të butë, që nuk ngjitet për duarsh.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin e mbuluar me folje plastike e lëmë të pushojë një orë. Pastaj e ndajmë në kulec, të cilët i tëhollojmë në madhësi të shuplakës së dorës.

  Step 4
  Mark as Complete

  Në mes të secilës petë hedhim një lugë të vogël marmelatë shege dhe mbështjellim kiflet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kiflet e përgatitura i rendisim në tepsinë e lyer me vaj dhe i lëmë të pushojnë në vend të ngrohtë edhe një orë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Pas kësaj, secilën kifle e lyejmë me të kuqin e trazuar të një veze dhe e spërkasim me sheqer.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kiflet e gatuara kështu piqen në furrën e parangrohur në 200 gradë (derisa të marrin ngjyrë të kuqe të mbyllur)

  previous
  Tavë bullgare me patate
  next
  Pite n’tigan
  • 2,422 Views
  • 2.30 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200 gr

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 vezë
  10 gr tharm buke
  400 ml qumësht
  1 gotë sheqer
  ½ gotë vaj
  afro 1 kg miell
  marmelatë shege
  Plus:
  1 të kuq i vesë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Tavë bullgare me patate
  next
  Pite n’tigan