0 0
Komposto e kumbullës

Komposto e kumbullës

Ingredients

1 kg kumbulla
1/2 kg sheqer
200 ml ujë
1 shkop kanellë nëse preferoni
Cuisine:

  Në vendin tonë, kompostoja më popullore është ajo e kumbullës, por tradita jonë nuk është e kufizuar vetëm tek kumbulla. Molla, dardha, rrushi, portokalli, qershitë, shegët, petalet e trëndafilit e të tjera përdoren gjërësisht si komposto. Ajo mund të shërbehet si lëng freskues ndërkohë që mund të ofrohet edhe si ëmbëlsirë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,973 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Lani kumbullat, pritini në mes dhe hiqni berthamat. Hidhini në një tenxhere me sheqerin dhe ujin e i lini për 2 orë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Më pas, shtoni edhe shkopin e kanellës, nëse dëshironi dhe e vini në zjarr për 12-15 minuta.

  Step 3
  Mark as Complete

  Më pas hidheni në vazo qelqi. Pasi të mos jetë më e nxehtë e fusni në figorifer. Mund t’i hidhni edhe më pak sheqer nëse preferoni.

  Step 4
  Mark as Complete

  Lëngun mund ta konsumoni me akull më vete ose së bashku më kumbullat. /AgroWeb

  previous
  Bukë me kanellë
  next
  Supangle
  • 1,973 Views
  • 3 ore
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 kg kumbulla
  1/2 kg sheqer
  200 ml ujë
  1 shkop kanellë nëse preferoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Bukë me kanellë
  next
  Supangle