0 0
Konsumoni tri hurma në ditë, 5 vlera ushqyese për organizmin tuaj

Konsumoni tri hurma në ditë, 5 vlera ushqyese për organizmin tuaj

Directions

Share

Hurmat e Arabisë janë plot vlera, të shijshme dhe me nivel të lartë ushqyesish. Përveç shijes së tyre karakteristike, ato janë tejet të shëndetshme dhe i ofrojnë organizmit një sërë përfitimesh.

Hurmat e Arabisë janë një burim i pasur fibrash të shëndetshme, minerale dhe vitaminash. Ato ndihmojnë kundër konstipacionit dhe problemeve të tjera me sistemin tretës.

Sipas nje studimi duhet të provojmë të konsumojnë 3 hurma në ditë dhe do të përfitojmë 5 vlerat e mëposhtme.

1. Shëndeti i zemrës
2. Nivelet e energjisë
3. Përmirësimi i aparatit tretës
4. Trajtimi dhe parandalimi i anemisë
5. Marrja e mineraleve të nevojshme për kockat, gjakun dhe sistemin imunitar

Së fundmi, por jo nga rëndësia, hurmat e Arabisë janë të mira për shëndetin, ndonëse kanë një nivel të lartë fruktoze.

Edhe nëse dieta juaj ju mban larg sheqerit dhe produkteve të ëmbla që përfshijnë sheqerin e arrës së kokosit, mjaltit, shurupit të misrit etj, mos harroni të konsumoni fruta.

Kur përzgjidhni hurmat në treg kërkoni për frutat, lëkura e të cilave është e butë dhe jo e rrudhosur. Mos zgjidhni kokrrat me aromë të çuditshme ose tepër të forta. Hurmat e thata të Arabisë mbahen në frigorifer dhe qëndrojnë deri në një vit. Hurmat e njoma duhen ruajtur në enë të izoluara mirë dhe mund të qëndrojnë deri në 8 muaj.

(Visited 574 times, 1 visits today)
previous
Tiramisu
next
Sallatë pule
  • 574 Views
  • Vështirësia: Medium

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url

Bookmark this recipe

Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

previous
Tiramisu
next
Sallatë pule