0 0
Krem kajsie- më i shijshëm se akullorja

Krem kajsie- më i shijshëm se akullorja

Ingredients

3 pjeshkë
8 kajsi
200 ml qumësht
200 ml ajkë e ëmbël
30 gr sheqer
1/2 lëng limoni
Cuisine:

  Ëmbëlsinë e kajsive e të pjeshkëve shfrytëzojeni për të bërë këtë krem, që ia kalon akullores në cdo kuptim.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 592 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Qumështin, ajkën dhe sheqerin ziejini në zjarr të ulët derisa të shkrihet sheqeri.

  Step 2
  Mark as Complete

  Pjeshkët e kajsitë qërojini e pritini në kubikë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Këto hidhini tek masa me qumësht e ajkë dhe vazhdojeni zierjen edhe për 2-3 minuta të tjerë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj, masën largojeni nga zjarri e lëreni të ftohet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Shtojani lëngun e gjysmë limoni dhe të gjitha bashkë bluajini në blender.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shërbejeni të ftohtë në gota ose enë qelqi.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Mëlci pule
  next
  Disa mënyra si t’i mbani vezët të freskëta për një kohë të gjatë
  • 592 Views
  • 30 min
  • Vështirësia: Easy

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  3 pjeshkë
  8 kajsi
  200 ml qumësht
  200 ml ajkë e ëmbël
  30 gr sheqer
  1/2 lëng limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Mëlci pule
  next
  Disa mënyra si t’i mbani vezët të freskëta për një kohë të gjatë