0 0
Krem qumështi me vanilje

Krem qumështi me vanilje

Ingredients

Adjust Servings:
6 të kuq të vesë
6 lugë gjelle sheqer
1/2 luge çaji pudër vanilje
2 filxhanë e gjysëm krem qumështi
2 lugë gjelle sheqer kafe
Cuisine:

  Kjo ëmbëlsirë u shfaq për herë të parë, në librin e gatimit të François Massialot të publikuar në vitin 1691.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 566 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ndizeni furrën në 150 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një tas qelqi përzieni të verdhat e vezëve, katër lugë gjelle me sheqer dhe vaniljen pluhur.

  Step 3
  Mark as Complete

  Rrihini mirë së bashku deri sa të formohet një masë kremoze dhe e trashë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas kremin e qumështit hidheni në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr.

  Step 5
  Mark as Complete

  Përziejeni rregullisht deri në pikën që nis të marrë një valë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Hiqeni menjëherë nga zjarri dhe shtojeni në tasin e qelqit kur keni lënë të verdhat e vezëve.

  Step 7
  Mark as Complete

  Përziejini së bashku rregullisht deri sa të treten në një.

  Step 8
  Mark as Complete

  Merrni një tenxhere me ujë të nxehtë dhe vendoseni në zjarr.

  Step 9
  Mark as Complete

  Brenda saj, vendosni një tenxhere tjetër më të vogël ku të hidhni masën e përzier më lart.

  Step 10
  Mark as Complete

  Gatuajeni me avull për rreth tre minuta dhe më pas hidheni nëpër format katrore ose rrumbullake të pjekjes.

  Step 11
  Mark as Complete

  Futini në furrë dhe piqini për 30 minuta.

  Step 12
  Mark as Complete

  Më pas hiqini nga furra dhe lërini të ftohen në temperaturë ambienti.

  Step 13
  Mark as Complete

  Mbajini në frigorifer për të paktën 1 orë ose gjatë gjithë natës.

  Step 14
  Mark as Complete

  Në një tas tjetër përzieni dy lugë gjelle me sheqer të bardhë dhe kaf.

  Step 15
  Mark as Complete

  Spërkateni pluhurin e sheqerit mbi sipërfaqen e ftohur të ëmbëlsirës.

  Step 16
  Mark as Complete

  Për karamelizim mund të përdorni pajisjen specifike me zjarr, ose t’i fusni ëmbëlsirat për 2 minuta në furrë duke mbajtur ndezur vetëm pjesën e sipërme të furrës.

  Step 17
  Mark as Complete

  Më pas lëreni të ftohet ose futeni në frigorifer.

  previous
  Gullash pule me makarona
  next
  Gjalpë bajamesh
  • 566 Views
  • Serves 5
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  6 të kuq të vesë
  6 lugë gjelle sheqer
  1/2 luge çaji pudër vanilje
  2 filxhanë e gjysëm krem qumështi
  2 lugë gjelle sheqer kafe

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Gullash pule me makarona
  next
  Gjalpë bajamesh