0 0
Krem tortë me cokollatë

Krem tortë me cokollatë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për brumin:
125 gr cokollatë gatimi
175 gr gjalpë
175 gr sheqer
4 vezë
200 gr miell
10 gr pluhur pjekurinash
1 lugë kakao
Për kremin:
150 gr cokollatë me qumësht
150 gr krem kakao
400 gr ajkë e ëmbël
Kuzhina:

  Një recetë për adhuruesit e ëmbëlsirave kremoze.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 770 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Furrën ngroheni në 180 gradë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Tavën e diametrit 24 cm lyejeni me yndyrë.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Cokollatën grijeni në copa të mëdha. Gjalpën miksojeni derisa të përfitoni një masë kremoze. Shtojani edhe sheqerin dhe vazhdoni miksimin derisa të shkrihet edhe sheqeri.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në masën e fituar shtoni vezët një nga një.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Miellin bëjeni bashkë me pluhurin për pjekurina dhe më pas shtojeni tek masa me vezë. Shtoni edhe cokollatën e grirë dhe kakaon dhe bëjeni brumin.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin zbrazeni në kallëp e më pas piqeni në furrën e parangrohur për afro 40 minuta.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Largojeni nga furra, ftoheni e më pas ndajeni përgjysmë.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Pjesën e poshtme vendoseni në enën adekuate.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Bëjeni gati edhe kremin. Cokollatën troshiteni. Në një tenxhere ngroheni ajkën duke e përzier vazhdimisht. Shtojani cokollatën dhe kremin e kakaos. Lërini të shkrihen. Më pas ftoheni masën në ujë të ftohtë duke e trazuar vazhdimisht.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Kremin e përgatitur hidheni mbi petën e tortës. Sipër saj shtroni petën tjetër e me kremin e mbetur lyejeni tortën.

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Pjeshka, ky frut magjik!
  i ardhshmi
  Pure rrepke
  • 770 Pamje
  • 1.30 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për brumin:
  125 gr cokollatë gatimi
  175 gr gjalpë
  175 gr sheqer
  4 vezë
  200 gr miell
  10 gr pluhur pjekurinash
  1 lugë kakao
  Për kremin:
  150 gr cokollatë me qumësht
  150 gr krem kakao
  400 gr ajkë e ëmbël

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Pjeshka, ky frut magjik!
  i ardhshmi
  Pure rrepke