0 0
Krepa me akullore

Krepa me akullore

Ingredients

Adjust Servings:
krepa/palpeta
Marinada:
30 gr miell
1 vezë
1 të bardhë të vesë
pak kripë
30 dl verë e bardhë
Cuisine:

  Në ditët me vapë, ky do të ishte një vakt i shkëlqyeshëm.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 523 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Me qumësht, vezë, sheqer e miell bëjeni brumin për krepa. Piqini si zakonisht.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në mes të secilës petë të ftohur, vendoseni një lugë akullore. Qoshet e krepave kapini me kleçka dhëmbësh duke e mbyllur kështu krepën e mbushur.

  Step 3
  Mark as Complete

  Krepën e mbushur kalojeni në masën (“marinadën”) prej një të kuqi të vesë të rrahur mirë bashkë me sheqer e kripë. Gradualisht tek masa shtoni edhe verën dhe miellin dhe në fund edhe të bardhën e vesë të rrahur mirë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pasi t’i keni kaluar në këtë masë, krepat fërgojini shumë pak në tavën e lyer me pak yndyrë, spërkatini me liker sipas dëshirës dhe zbukurojini me pana ëmbëlsirash të rrahur me mikser.

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Qershia, fruti magjik që të dobëson dhe të rinon
  next
  Qofte në salcë domatesh
  • 523 Views
  • 1 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  krepa/palpeta
  Marinada:
  30 gr miell
  1 vezë
  1 të bardhë të vesë
  pak kripë
  30 dl verë e bardhë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Qershia, fruti magjik që të dobëson dhe të rinon
  next
  Qofte në salcë domatesh