0 0
Krofne furre

Krofne furre

Ingredients

Adjust Servings:
200 ml qumësht
20 gr tharm buke
1 lugëz sheqer
1 lugëz margarinë
2 vezë
400-450 gr miell
kripë
lëvore limoni
Cuisine:

  Aroma që do të marrë shtëpia juaj, pasi të keni pjekur këto krofne është e papërshkrueshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 915 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës fermentojeni me qumësht të ngrohtë. Shtoni vezët, sheqerin, margarinën, lëvoren e grirë në rende të një limoni dhe miellin.

  Step 2
  Mark as Complete

  Bëjeni brumin duke e ngjeshur mirë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Lëreni të pushojë e të dyfishohet në masë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Më pas ngjisheni edhe njëherë e lëreni të pushojë. Pas pushimit të dytë, ngjisheni sërish.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në fund, brumin e fermentuar shtrijeni me petës. Pastaj me ndihmën e një gote formoni krofnet me trashësi prej 1.5 cm dhe këto renditini në tepsinë e mbuluar me letër pjekjeje.

  Step 6
  Mark as Complete

  Furrën fillimisht ngroheni në 200 e më pas uleni temperaturën ne 180 gradë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Krofnet piqini për afro 25 minuta e më pas mbulojini me pecetë dhe lërini të ftohen.

  Step 8
  Mark as Complete

  Shpojini me shiringë kuzhine e mbushini sipas dëshirës ose me recel ose me krem kakao.

  Step 9
  Mark as Complete

  Spërkatini me sheqer pluhur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Patëllxhanë të mbushur
  next
  Kek i lëngshëm dhe i butë
  • 915 Views
  • 2 hr
  • Serves 4
  • Vështirësia: Medium
  • 200/180

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 ml qumësht
  20 gr tharm buke
  1 lugëz sheqer
  1 lugëz margarinë
  2 vezë
  400-450 gr miell
  kripë
  lëvore limoni

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patëllxhanë të mbushur
  next
  Kek i lëngshëm dhe i butë