0 0
Krofne me djath

Krofne me djath

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
250 ml qumësht të vakët
1 vezë
1 të kuq i vesë
400 gr miell
vaj
15 gr tharm buke
200 gr djath
kripë
sheqer
Kuzhina:

  Në rast se ju pëlqejnë brumërat e kombinuara me djath të freskët, atëherë duhet që patjetër të provoni këto krofne të njelmëta. Një ushqim i përsosur për një mëngjes ose darkë të shijshme familjare.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 090 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin e bukës e fermentojmë me qumësht të vakët, shtojmë vezë, 2 lugë vaj, 1 lugë të vogël sheqer dhe pak kripë. I përziejmë mirë të gjitha.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas shtojmë edhe miellin, derisa të formojmë një brumë të butë, të cilin e lëmë të pushojë i mbuluar për afro gjysmë ore.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e fermentuar e tëhollojmë në petë të rrumbullakët e të hollë. Pas kësaj nxjerrim krofnet me gotë.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Në djathin që do ta përdorim shtojmë të kuqtë e vesë dhe i trazojmë mirë të gjitha.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Me djathin e përgatitur mbushim mesin e krofnes e më pas asaj ia hedhim sipër një petë tjetër poashtu të ndarë me gotë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Qoshet e krofneve mund t’i shtypni lehtas me pirun, në mënyrë që të mos u rrjedh djathi.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Krofnet e mbushura i lëmë të pushojnë për 15 minuta e më pas i fërgojmë në vaj të nxehtë.

  i mëparshmi
  Biftekun e përsosur mund ta bëni edhe në shtëpi!
  i ardhshmi
  Patëllxhanë me domate e djath
  • 1 090 Pamje
  • 1 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  250 ml qumësht të vakët
  1 vezë
  1 të kuq i vesë
  400 gr miell
  vaj
  15 gr tharm buke
  200 gr djath
  kripë
  sheqer

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Biftekun e përsosur mund ta bëni edhe në shtëpi!
  i ardhshmi
  Patëllxhanë me domate e djath