0 0
Krofne napolitane

Krofne napolitane

Ingredients

Adjust Servings:
350 gr miell
200 gr patate
600 ml qumësht
50 gr gjalpë
10 gr tharm buke
1 lugëz sheqer
2 vezë
1 lëvore portokalli
Cuisine:

  Këto krofne napolitane do t’iu befasojnë me shijen e veçantë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 383 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Patatet qërojini, ziejini, kullojini e shtypini.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në qumështin e ngrohtë treteni tharmin e bukës bashkë me sheqerin dhe lëreni të fermentohet.

  Step 3
  Mark as Complete

  Vezët rrahini, bashkojini me gjalpë dhe hidhini tek pureja me patate. Shtoni edhe tharmin e fermentuar dhe lëvoren e grirë në rende të një portokalli.

  Step 4
  Mark as Complete

  Bëjeni një brumë dhe lëreni të pushojë për një orë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Më pas hapeni në petë të madhe në trashësi prej 2 cm. Me ndihmën e një gote nxirrini krofnet.

  Step 6
  Mark as Complete

  Lërini të pushojnë edhe gjysmë ore e pastaj skuqini në vaj të nxehtë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Gjoks pule me mjaltë e mustardë
  next
  Bukëza me gjalpë
  • 383 Views
  • 1.30
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  350 gr miell
  200 gr patate
  600 ml qumësht
  50 gr gjalpë
  10 gr tharm buke
  1 lugëz sheqer
  2 vezë
  1 lëvore portokalli

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Gjoks pule me mjaltë e mustardë
  next
  Bukëza me gjalpë