0 0
Krofne n’furrë

Krofne n’furrë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
175 ml qumësht
450-500 gr miell
20 gr tharm buke
75 gr sheqer kafe
2 vezë
½ lugë e vogël kripë
75 gr gjalpë të shkrirë
Kuzhina:

  Nëse jeni nga ata persona, që nuk e kanë shumë qejf aromën që lëshon vaji gjatë fërgimit, atëherë këto krofne janë receta e duhur për ju.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 753 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin e bukës shkërmoqeni në qumësht të ngrohtë, shtoni një lugë të vogël sheqer dhe një miell dhe lëreni të fermentohet në vend të ngrohtë.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një enë shtoni miellin e situr, vezët, kripën, sheqerin, gjalpën dhe tharmin e fermentuar. Bëni një brumë të butë. Brumi mund të mbetet pak “ngjitës”, por mos e teproni me miell.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e formuar e të mbuluar me pecetë lëreni të pushojë në vend të ngrohtë për 30 minuta.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Pastaj tëhollojeni në një petë të gjerë me diametër trashësie prej 1 cm dhe me një gotë nxirrini krofnet.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Ato renditeni në një tepsi të mbuluar me letër kuzhine.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Krofnet e formuara kështu pushojnë edhe 30 minuta.

  Pastaj piqen në furrën e parangrohur në 180 gradë për afro 20 minuta.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas pjekjes lyhen në të gjitha anët me pak gjalpë të shkrirë dhe sipas dëshirës mbushen me Nutella krem. Pas kësaj mund të kalohen në sheqer Kristal ose sheqer pluhur dhe janë të gatshme për konsumim.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Krelanë misri me grizë
  i ardhshmi
  Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë
  • 1 753 Pamje
  • 1.20 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 180 grade

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  175 ml qumësht
  450-500 gr miell
  20 gr tharm buke
  75 gr sheqer kafe
  2 vezë
  ½ lugë e vogël kripë
  75 gr gjalpë të shkrirë

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Krelanë misri me grizë
  i ardhshmi
  Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë