0 0
Krofne n’furrë

Krofne n’furrë

Ingredients

Adjust Servings:
175 ml qumësht
450-500 gr miell
20 gr tharm buke
75 gr sheqer kafe
2 vezë
½ lugë e vogël kripë
75 gr gjalpë të shkrirë
Cuisine:

  Nëse jeni nga ata persona, që nuk e kanë shumë qejf aromën që lëshon vaji gjatë fërgimit, atëherë këto krofne janë receta e duhur për ju.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,663 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës shkërmoqeni në qumësht të ngrohtë, shtoni një lugë të vogël sheqer dhe një miell dhe lëreni të fermentohet në vend të ngrohtë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë shtoni miellin e situr, vezët, kripën, sheqerin, gjalpën dhe tharmin e fermentuar. Bëni një brumë të butë. Brumi mund të mbetet pak “ngjitës”, por mos e teproni me miell.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin e formuar e të mbuluar me pecetë lëreni të pushojë në vend të ngrohtë për 30 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj tëhollojeni në një petë të gjerë me diametër trashësie prej 1 cm dhe me një gotë nxirrini krofnet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Ato renditeni në një tepsi të mbuluar me letër kuzhine.

  Step 6
  Mark as Complete

  Krofnet e formuara kështu pushojnë edhe 30 minuta.

  Pastaj piqen në furrën e parangrohur në 180 gradë për afro 20 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pas pjekjes lyhen në të gjitha anët me pak gjalpë të shkrirë dhe sipas dëshirës mbushen me Nutella krem. Pas kësaj mund të kalohen në sheqer Kristal ose sheqer pluhur dhe janë të gatshme për konsumim.

  Step 8
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Krelanë misri me grizë
  next
  Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë
  • 2,663 Views
  • 1.20 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  175 ml qumësht
  450-500 gr miell
  20 gr tharm buke
  75 gr sheqer kafe
  2 vezë
  ½ lugë e vogël kripë
  75 gr gjalpë të shkrirë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Krelanë misri me grizë
  next
  Ëmbëlsirë me reçel e çokollatë