0 0
Krofne të mbushura me arra

Krofne të mbushura me arra

Cuisine:

  Një desert ideal mëngjesi.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 266 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmin e bukës trazojeni në pak qumësht, shtoni sheqerin, vezët, pak vaj, lëvoren e grirë në rende të një limoni, pak miell, kripë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Përziejini mirë këto të gjitha e më pas shtoni gradualisht pjesën e mbetur të miellit duke krijuar një topth të butë brumi.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin lëreni të dyfishojë në masë. Pas kësaj, ngjisheni edhe një herë e lëreni të pushojë sërish.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj hapeni në një petë me trashësi prej 0.5 cm e nxirrini krofnet sipas formave të dëshiruara.

  Step 5
  Mark as Complete

  Tek arrat e bluara shtoni pak sheqer, rrush të thatë dhe pak qumësht. Trazojini mirë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Me këtë mbushje, mbusheni njërën krofne e mbulojeni me petën e krofnes tjetër. Mbyllini mirë krofnet, që të mos u rrjedh mbushja.

  Step 7
  Mark as Complete

  Renditini në një enë më të thellë dhe mbulojini me qese.

  Step 8
  Mark as Complete

  Vajin ngroheni në një tenxhere të thellë dhe aty skuqini krofnet e përgatitura derisa të marrin një ngjyrë të mirë.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pas skuqjes vendosini në letër kuzhine, ndërsa para servimit, spërkatini me sheqer pluhur.

  Step 10
  Mark as Complete

  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Perime në furrë
  next
  Kofshë pule në salcë kërpudhash
  • 266 Views
  • 2 hr
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Perime në furrë
  next
  Kofshë pule në salcë kërpudhash