0 0
Kube grize me dredhëza

Kube grize me dredhëza

Ingredients

Adjust Servings:
Për petën:
3 vezë
2 filxhana miell
3 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
1 sheqer vanilje
1 filxhan sheqer
1 pluhur pjekurinash
100 ml jogurt
100 ml ajkë të thartë/shtalpë
100 ml vaj
250 gr dredhëza
Kremi me grizë:
500 ml qumësht
100 gr sheqer
12 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
250 gr gjalpë
Kremi me dredhëza:
500 gr dredhëza
200 ml lëng dredhëze
2 qeska puding dredhëze
5 lugë gjelle sheqer
Për dekorimin:
200 ml pana ëmbëlsirash
100 gr dredhëza
Cuisine:

  Një desert i shkëlqyeshëm me shije fantastike.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 366 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Vezët rrahini bashkë me sheqerin derisa të shkumojnë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Gradualisht shtoni sheqer vaniljen, vajin, shtalpën, jogurtin, pluhurin për pjekurina, grizën dhe miellin.

  Step 3
  Mark as Complete

  Miksojini mirë të gjitha dhe këtë masë zbrazeni ne tepsinë adekuate, të lyer mirë me yndyrë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Sipër petës hidhni dredhëzat e plota dhe tepsinë vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë derisa të piqet.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pas pjekjes, petën ftoheni.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në një tenxhere të thellë bashkoni qumështin, sheqerin dhe sheqer vaniljen. Lërini të marrin valë e kur të ndodh kjo shtoni grizën dhe trazojeni me tel kuzhine vazhdimisht derisa të trashet.

  Step 7
  Mark as Complete

  Largojeni nga zjarri e lëreni të ftohet.

  Step 8
  Mark as Complete

  Grizën e ftohur bashkojeni me gjalpën e rrahur paraprakisht. Dredhëzat shtypini mirë e bashkoni me sheqerin.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pak lëng dredhëzash ndajeni anash e me këtë trazojeni pluhurin e pudingut e përziejeni mirë.

  Step 10
  Mark as Complete

  Pjesën e mbetur të lëngut hidhjani dredhëzave të shtyprura dhe vendosini të ziejnë. Kur të jetë shkrirë sheqeri, shtoni edhe pudingun e trazuar me lëng dredhëze dhe ziejini bashkë derisa të fitoni një krem të trashë.

  Step 11
  Mark as Complete

  Pastaj largojeni nga zjarri e lëreni të ftohet.

  Step 12
  Mark as Complete

  Në fund, sipër petës së pjekur vendoseni kremin me grizë e sipër tij atë me dredhëza. Dekorojeni me pananë e rrahur dhe me copa dredhëzash.

  Step 13
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Si ta ruajmë ushqimin në frigorifer?
  next
  Spaghetti me qofte
  • 366 Views
  • 2 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  Për petën:
  3 vezë
  2 filxhana miell
  3 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
  1 sheqer vanilje
  1 filxhan sheqer
  1 pluhur pjekurinash
  100 ml jogurt
  100 ml ajkë të thartë/shtalpë
  100 ml vaj
  250 gr dredhëza
  Kremi me grizë:
  500 ml qumësht
  100 gr sheqer
  12 lugë gjelle grizë/ermik/semolina
  250 gr gjalpë
  Kremi me dredhëza:
  500 gr dredhëza
  200 ml lëng dredhëze
  2 qeska puding dredhëze
  5 lugë gjelle sheqer
  Për dekorimin:
  200 ml pana ëmbëlsirash
  100 gr dredhëza

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Si ta ruajmë ushqimin në frigorifer?
  next
  Spaghetti me qofte