0 0
Kube spinaqi- një paragjellë e përsosur

Kube spinaqi- një paragjellë e përsosur

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
Për petën e parë:
2 vezë
100 gr miell
½ lugëz kripë
½ lugëz pluhur pjekurinash
50 ml vaj
100 ml jogurt
Për mbushjen e parë:
50 gr djath gauda
2 lugë gjelle kos
1 lugë majonez
100 gr proshutë gjedhi
Për petën e dytë:
2 vezë
300 gr spinaq të ngrirë
100 gr miell
½ lugëz kripë
½ lugëz pluhur pjekurinash
50 ml vaj
100 ml jogurt
Për mbushjen e dytë:
2 vezë
50 gr djath gauda
2 lugë gjelle kos
50 ml qumësht
100 gr suxhuk të tymosur
Kuzhina:

  Një paragjellë ideale për raste festash ose thjeshtë për të shoqëruar një ndejë familjare..

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 586 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Së pari ziejeni spinaqin në ujë të njelmët. Kullojeni dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Përgatitja e petës së parë: Bashkojeni miellin, kripën e pluhurin për pjekurina. Rrahini dy vezët dhe gradualisht shtoni edhe 100 ml jogurt dhe 50 ml vaj. Shtoni edhe miellin gradualisht.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Tepsinë ku do të piqni petën mbulojeni me letër pjekjeje.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin e fituar zbrazeni mbi letër dhe vendoseni në furrën e parangrohur në 200 gradë që të piqet për 30 minuta.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Petën e pjekur mbulojeni me një pecetë/napë të pastër dhe lëreni të ftohet.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Derisa petën e parë e keni në furrë, bëjeni gati të dytën. Veproni njësoj si me petën e parë, vetëm se kësaj shtoni edhe spinaqin e zier.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Piqeni për afro 25 minuta në furrën e parangrohur në 200 gradë.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Përgatiteni edhe mbushjen: bëjini bashkë 2 lugë gjelle kos me 1 lugë majonezë.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Në tepsinë ku keni pjekur petët, shtroni petën e parë e sipër saj thelat e prera të hollë të djathit. Sipër djathit shtrojeni mbushjen me kos e majonez e sipër saj edhe 100 gr proshutë.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipër proshutës vendoseni petën me spinaq e sërish sipër saj renditini thelat e djathit. Sipër djathit shtroni 100 gr suxhuk të tymosur.

  Hapi 11
  E kam përfunduar këtë hap

  Mbushja e dytë: në një enë rrahni 2 vezë me 2 lugë gjelle kos e 50 ml qumësht. Këtë masë hidheni mbi suxhukun e tymosur e tepsinë kthejeni në furrë edhe për 10 minuta të tjera.

  Hapi 12
  E kam përfunduar këtë hap

  Lëreni të ftohet e më pas prejeni në format e dëshiruara dhe shërbejeni.

  Hapi 13
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëftë mirë.

  i mëparshmi
  Nutella cheesecake me lajthi
  i ardhshmi
  Qiqrra të skuqura
  • 586 Pamje
  • 2 hr
  • Servon 10
  • Vështirësia: Mesatare
  • 200

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  Për petën e parë:
  2 vezë
  100 gr miell
  ½ lugëz kripë
  ½ lugëz pluhur pjekurinash
  50 ml vaj
  100 ml jogurt
  Për mbushjen e parë:
  50 gr djath gauda
  2 lugë gjelle kos
  1 lugë majonez
  100 gr proshutë gjedhi
  Për petën e dytë:
  2 vezë
  300 gr spinaq të ngrirë
  100 gr miell
  ½ lugëz kripë
  ½ lugëz pluhur pjekurinash
  50 ml vaj
  100 ml jogurt
  Për mbushjen e dytë:
  2 vezë
  50 gr djath gauda
  2 lugë gjelle kos
  50 ml qumësht
  100 gr suxhuk të tymosur

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Nutella cheesecake me lajthi
  i ardhshmi
  Qiqrra të skuqura