0 0
Kuglof me çokolatë e djath

Kuglof me çokolatë e djath

Ingredients

Adjust Servings:
200 gr cokollatë gatimi
180 ml ujë i vluar
40 gr kakao
230 gr miell
1 lugë e vogël kripë
1 lugë e vogël sodë bikarbonë
300 gr sheqer
170 gr gjalpë të zbutur
5 vezë
Për mbushjen:
200 gr krem djath
1 vezë
1 lugë gjelle niseshte
80 gr sheqer
2 sheqer vanilje Podravka
Cuisine:

  Një kuglof i shijshëm e me shumë çokolatë, për të gjithë adhuruesit e saj.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 807 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Ujin vendoseni të vlojë, më pas shtoni kakaon dhe çokolatën e ndarë në katrorka të vogla. Përziejeni mirë masën, derisa të shkrihet çokolata.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë tjetër rraheni derisa të shkumojë mirë gjalpën me sheqerin. Pastaj shtoni gradualiasht edhe vezët një nga një. Këtë masë shtojani pjesës me çokolatë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në fund shtoni miellin, sodën bikarbonë dhe kripën. Përziejini mirë të gjitha me tel kuzhine derisa të fitoni një brumë homogjen.

  Step 4
  Mark as Complete

  Njëkohësisht përgatisni mbushjen. Bëjini bashkë të gjithë përbërësit dhe miksojini mirë.

  Step 5
  Mark as Complete

  Kallëpin për kuglof lyejeni me vaj e më pas përmilleni. Fillimisht hidhni 1/3 e brumit të përgatitur. Sipër brumit shtoni masën e përgatitur me djath. Por kujdesuni që mbushja të qëndrojë vetëm në mes të masës me çokollatë e të mos prek qoshet e kallëpit.

  Step 6
  Mark as Complete

  Në fund shtoni edhe pjesën e mbetur të brumit me çokollatë.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kuglofi piqet në furrën e parangrohur në 180 gradë për 45-50 minuta.

  Step 8
  Mark as Complete

  Pas ftohjes zbukurojeni me çokollatë të shkrirë ose me sheqer pluhur.

  previous
  Katrorka me fara lulkuqesh
  next
  Krahë të lëngshëm pule
  • 807 Views
  • 1 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 180 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  200 gr cokollatë gatimi
  180 ml ujë i vluar
  40 gr kakao
  230 gr miell
  1 lugë e vogël kripë
  1 lugë e vogël sodë bikarbonë
  300 gr sheqer
  170 gr gjalpë të zbutur
  5 vezë
  Për mbushjen:
  200 gr krem djath
  1 vezë
  1 lugë gjelle niseshte
  80 gr sheqer
  2 sheqer vanilje Podravka

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Katrorka me fara lulkuqesh
  next
  Krahë të lëngshëm pule