0 0
Kuglof me shije portokalli

Kuglof me shije portokalli

Ingredients

Adjust Servings:
4 vezë
200 gr sheqer
1 sheqer vanilje
2 lugëza ekstrakt vanilje
200 ml vaj
200 ml lëng portokalli
lëvore portokalli
300 gr miell
1 pluhur pjekurinash
100 gr copëza çokollate
Glazura:
100 gr cokollatë gatimi
2 lugë gjelle vaj
Cuisine:

  Portokalli dhe cokollata e zezë përbëjnë një recetë të përsosur për kafenë e pasdites.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 307 times, 2 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 180 gradë, ndërsa kallëpin për kuglof lyejeni mirë me yndyrë e spërkateni me miell.

  Step 2
  Mark as Complete

  Të bardhët e vezëve rrahini duke krijuar një shkumë të fortë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Të kuqtë e vezëve bashkë me sheqerin, sheqer vaniljen dhe ekstraktin e vaniljes miksojini me shpejtësi të madhe për disa minuta, derisa nuk marrin një ngjyrë të hapur dhe të dyfishojnë në masë.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj uleni shpejtësinë e gradualisht shtojeni edhe vajin. Shtoni edhe lëngun e portokallit e miksojini mirë me mikser duke fituar një masë homogjene.

  Step 5
  Mark as Complete

  Në miellin e situr bashkë me pluhurin për pjekurina shtoni copëzat e cokollatës. Pastaj përziejini ngadalë me lugë druri duke përfituar një masë të njëtrajtshme.

  Step 6
  Mark as Complete

  Tek masa e fituar shtoni gradualisht të bardhët e rrahur të vezëve.

  Step 7
  Mark as Complete

  Kuglofin piqeni për afro 45 minuta. Pas pjekjes, lëreni të pushojë për 30 minuta përpara se ta nxirrni nga kallëpi.

  Step 8
  Mark as Complete

  Sipas dëshirës zbukurojeni me glazurë cokollate.
  Ju bëftë mirë.

  previous
  Omëletë me brokoli e djathë të njomë
  next
  Gjellë kremoze me patate
  • 307 Views
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  4 vezë
  200 gr sheqer
  1 sheqer vanilje
  2 lugëza ekstrakt vanilje
  200 ml vaj
  200 ml lëng portokalli
  lëvore portokalli
  300 gr miell
  1 pluhur pjekurinash
  100 gr copëza çokollate
  Glazura:
  100 gr cokollatë gatimi
  2 lugë gjelle vaj

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Omëletë me brokoli e djathë të njomë
  next
  Gjellë kremoze me patate