0 0
Kuleç bavarezë

Kuleç bavarezë

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni
600 gr miell
20 gr tharm buke
1 lugë e vogël kripë
1 lugë e vogël sheqer
2 lugë gjelle margarinë
1.3 l ujë
3 lugë gjelle sodë bikarbonë
miks farash (liri, sezami etj)
kripë deti
Kuzhina:

  Ditët e dimrit sikur janë të destinuara për të gatuar të gjitha llojet e brumërave. Për këtë fundjavë u propozojmë të gatuani këta toptha bavarezë, që do t’iu kënaqin me shijen e veçantë.

  Përbërësit

  Udhëzimet

  Shpërndaje
  (Visited 1 187 times, 1 visits today)
  Hapi 1
  E kam përfunduar këtë hap

  Tharmin e bukës trazojeni me 100 ml ujë të vakët dhe një lugë të vogël sheqer. Lëreni të pushojë pak.

  Hapi 2
  E kam përfunduar këtë hap

  Në miell hidheni kripën, margarinën e shkrirë, tharmin e fermentuar. Bëjeni një brumë me të gjithë përbërësit.

  Hapi 3
  E kam përfunduar këtë hap

  Brumin lëreni të pushojë në vend të ngrohtë për 30 minuta.

  Hapi 4
  E kam përfunduar këtë hap

  Më pas ndajeni në disa toptha.

  Hapi 5
  E kam përfunduar këtë hap

  Në një tenxhere hidheni ujin dhe sodën bikarbonë.

  Hapi 6
  E kam përfunduar këtë hap

  Në momentin që kjo masë fillon të vlojë, hidhini aty kuleçët/topthat e brumit dhe lërini të “zihen” për një minutë secili.

  Hapi 7
  E kam përfunduar këtë hap

  Pas kësaj, topthat renditini në tepsinë përkatëse të mbuluar me letër kuzhine.

  Hapi 8
  E kam përfunduar këtë hap

  Sipas dëshirës kuleçëve hidhjuni edhe miks farash dhe kripë deti.

  Hapi 9
  E kam përfunduar këtë hap

  Kuleçët e përgatitur piqini në furrën e parangrohur derisa të marrin një ngjyrë të bukur.

  Hapi 10
  E kam përfunduar këtë hap

  Ju bëfshin mirë.

  i mëparshmi
  Selinon bëjeni pjesë të përditshmërisë. Ja pse!
  i ardhshmi
  Pulë me krem salcë
  • 1 187 Pamje
  • 1.30 hr
  • Servon 6
  • Vështirësia: Mesatare
  • 220

  Shpërndajeni në rrjetin tuaj social:

  Apo ju vetëm mund ta kopjoni dhe shpërndani këtë link

  Përbërësit

  Për sa persona doni ta shërbeni
  600 gr miell
  20 gr tharm buke
  1 lugë e vogël kripë
  1 lugë e vogël sheqer
  2 lugë gjelle margarinë
  1.3 l ujë
  3 lugë gjelle sodë bikarbonë
  miks farash (liri, sezami etj)
  kripë deti

  Përzgjedh këtë recetë

  You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  i mëparshmi
  Selinon bëjeni pjesë të përditshmërisë. Ja pse!
  i ardhshmi
  Pulë me krem salcë