0 0
Kuleç mëngjesi

Kuleç mëngjesi

Ingredients

Adjust Servings:
500 gr miell
1 lugë gjelle kripë
300 ml ujë të vakët
1 lugë gjelle uthull molle
3-4 lugë gjelle gjalpë të zbutur
1 lugë gjelle tharm buke *maja
1 lugë reçeli sheqer
Cuisine:

  Këta kuleç janë të përsosur për mëngjeset e fundjavës. Mund t’i bëni edhe për fëmijët e t’ua jepni me vete në shkollë, të mbushur me çfarë do që ata kanë dëshirë.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,015 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Tharmi fermentohet me ujë të ngrohtë bashkë me sheqerin dhe pak miell.

  Step 2
  Mark as Complete

  Në një enë hedhim miellin e situr, shtojmë kripën, tharmin e fermentuar, ujin, uthullën dhe gjalpën.

  Step 3
  Mark as Complete

  Brumin e ngjeshim mirë derisa të formojmë një topth të butë.

  Step 4
  Mark as Complete

  E lëmë të pushojë në vend të ngrohtë për të paktën 45 min.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj e ndajmë në kuleç, të cilët i rendisim në tavën ku do të piqen derisa furra të jetë ngrohur në 250 gradë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Para futjes në furrë i lagim pak me ujë dhe sipër i spërkasim me miellin.

  Step 7
  Mark as Complete

  Piqen për 12-15 minuta. Pas kësaj mbështillen me pecetë kuzhine, për të ruajtur butësinë.
  Ju bëfshin mirë.

  previous
  Vezë n’patate
  next
  Kuglof me çokollatë
  • 2,015 Views
  • 1.30 hrs
  • Serves 6
  • Vështirësia: Easy
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  500 gr miell
  1 lugë gjelle kripë
  300 ml ujë të vakët
  1 lugë gjelle uthull molle
  3-4 lugë gjelle gjalpë të zbutur
  1 lugë gjelle tharm buke *maja
  1 lugë reçeli sheqer

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Vezë n’patate
  next
  Kuglof me çokollatë