0 0
Kungull i pjekur me djathë

Kungull i pjekur me djathë

Ingredients

Adjust Servings:
1 lugë gjelle gjalpë
1 lugëz hudhër pluhur
piper cayenne
1 ½ filxhan ajkë për gatim
1 ½ kungull të prerë në copë
kripë
piper i bluar freskët
½ filxhan parmezan
1 ½ lugëz sherebelë të thatë
1 filxhan djath të njomë
Cuisine:

  Ju sjellim një recetë të thjeshtë të kungullit të pjekur me djathë të njomë. Nuk ka asgjë më të shijshme.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 264 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Furrën ngroheni në 200 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Tavën lyejeni me gjalpë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Në një enë bëni bashkë hudhrën pluhur dhe piperin cayenne bashkë me shtalpën për gatim.

  Step 4
  Mark as Complete

  Gjysmën e kungullit të prerë vendoseni në tavën për pjekje, kriposeni dhe piperoseni.

  Step 5
  Mark as Complete

  Sipër kungullit të renditur hidhni ¼ filxha parmezan dhe ¾ e lugëzës me sherebelë të thatë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Shtroni edhe shtresën tjetër me kungullin e prerë dhe edhe këtë kriposeni e piperoseni.

  Step 7
  Mark as Complete

  Masën me shtalpë hidheni mbi kungullin e përgatitur dhe hidhini gjithashtu pjesën e mbetur të sherebelës.

  Step 8
  Mark as Complete

  Mbulojini me folie alumini dhe vendosini në furrën e nxhetë derisa të zbuten ose për 55 minuta.

  Step 9
  Mark as Complete

  Pastaj largojani folien e aluminit, hidhini djathin e grirë në rende dhe spërkateni me pjesën e mbetur të djathit parmezan.

  Step 10
  Mark as Complete

  Kthejeni në furrë derisa të shkrijë djathi dhe kungulli të marrë një ngjyrë të bukur të artë (për 6-10 minuta).

  Step 11
  Mark as Complete

  Ju bëftë mirë.

  previous
  Patëllxhanë turshi
  next
  Lakër në furrë- një shije e re
  • 264 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 6
  • Vështirësia: Medium
  • 200

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  1 lugë gjelle gjalpë
  1 lugëz hudhër pluhur
  piper cayenne
  1 ½ filxhan ajkë për gatim
  1 ½ kungull të prerë në copë
  kripë
  piper i bluar freskët
  ½ filxhan parmezan
  1 ½ lugëz sherebelë të thatë
  1 filxhan djath të njomë

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Patëllxhanë turshi
  next
  Lakër në furrë- një shije e re