0 0
Kungull i pjekur në furrë

Kungull i pjekur në furrë

Cuisine:

  Është ndër ëmbëlsirat e veçanta dhe të shëndetshme që i japin gjallëri dhe fuqi organizmit.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 2,066 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Si fillim bëjmë kujdes në zgjedhjen e një kungulli të freskët.

  Step 2
  Mark as Complete

  E lajmë me ujë të rrjedhshëm dhe përmes një thike të mprehtë e ndajmë në dy pjesë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Përmes një luge, pastrojmë pjesën e brendshme të kungullit duke larguar farat, të cilat mund t’i përdorim në një tjetër recetë ( të pjekura në furrë me kripë).

  Step 4
  Mark as Complete

  Të dyja pjesët i presim në formën e fetave. Pasi i kemi prerë të gjitha fetat, i rendisim me rregull në tavë një e nga një.

  Step 5
  Mark as Complete

  Para se t’i fusim në furrën e nxehur më parë, i spërkasim me pak sheqer.

  Step 6
  Mark as Complete

  Furrën e lëmë në 250 gradë celcius. Fetat e kungullit do të piqen mesatarish përreth 30-35 minuta.

  Step 7
  Mark as Complete

  Pasi i heqim nga furra, fetat e pjekura të kungullit të ëmbëlsuar mund t’i konsumojmë sa janë ende të ngrohta. Por edhe kur ftohen, ato janë njëlloj të shijshme.

  Step 8
  Mark as Complete

  Një mënyrë tjetër e servirjes së kësaj ëmbëlsire, është edhe ajo e shtimit të arrave, frutave të thata apo kanellës mbi fetat e kungullit të pjekur./AgroWeb

  previous
  Pije me mollë
  next
  Salmon me mustardë
  • 2,066 Views
  • 35 minuta
  • Vështirësia: Easy
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Pije me mollë
  next
  Salmon me mustardë