0 0
Lahmacun me mish të bluar

Lahmacun me mish të bluar

Ingredients

Adjust Servings:
3 gota miell
200 ml ujë të vakët
3 lugë gjelle jogurt
3 lugë gjelle vaj ulliri
1 lugë gjelle mjaltë
1 lugë gjelle kripë
1 lugë reçeli tharm buke
Për mbushjen:
500 gr mish i bluar
1 kanaçe domate të konzervuara
1 qepë
2 thelpinj hudhre
Cuisine:

  Lahmacuni është një variant shumë i shijshëm i picës turke, të cilën mund ta mbushni me çkado që dëshironi. Sot e kemi mbushur me mish të bluar.

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 1,247 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Miellin përziejeni me ujë të vakët e me tharmin e bukës.

  Step 2
  Mark as Complete

  Shtoni jogurtin, mjaltën e kripën dhe formoni një topth të butë brumi, të cilin duhet ta linin ë vend të ngrohtë, në mënyrë që të dyfishohet në masë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Qepën grijeni imët dhe fërgojeni në vaj ulliri.

  Step 4
  Mark as Complete

  Shtoni hudhrën dhe mishin e në fund edhe domatet e konzervuara. Sipas nevojësh shtoni edhe pak ujë derisa të zihet mirë mishi.

  Step 5
  Mark as Complete

  Pastaj brumin ndajeni në pesë pjesë dhe secilën lyejeni me mbushjen e përgatitur.

  Step 6
  Mark as Complete

  Lahmacunët e përgatitur kështu piqen për 10 minuta në furrën e ngrohur në 250 gradë.

  previous
  Supë kremoze me kungull
  next
  Pizza të fërguara
  • 1,247 Views
  • 1.30 hr
  • Serves 5
  • Vështirësia: Easy
  • 250 grade

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  Adjust Servings:
  3 gota miell
  200 ml ujë të vakët
  3 lugë gjelle jogurt
  3 lugë gjelle vaj ulliri
  1 lugë gjelle mjaltë
  1 lugë gjelle kripë
  1 lugë reçeli tharm buke
  Për mbushjen:
  500 gr mish i bluar
  1 kanaçe domate të konzervuara
  1 qepë
  2 thelpinj hudhre

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Supë kremoze me kungull
  next
  Pizza të fërguara