0 0
Lakër në furrë- një shije e re

Lakër në furrë- një shije e re

Ingredients

Adjust Servings:
1 lakër *mesatare
2 lugë gjelle vaj ulliri
kripë dhe piper i zi
Për salcën:
4 lugë gjelle gjalpë
1 lugë hudhër pluhur
1 lugë gjelle lëng limoni
kripë dhe piper i zi
piper i kuq i bluar
Features:
  Cuisine:

   Shumë njerëz nuk e duan lakrën e zier, por lakra e freskët e pjekur në furrë, është një tregim tërësisht i ndryshëm kulinar.

   Ingredients

   Directions

   Share
   (Visited 366 times, 1 visits today)
   Step 1
   Mark as Complete

   Furrën ngroheni në 200 gradë.

   Step 2
   Mark as Complete

   Lakrën pastrojeni e ndajeni në tetë (8) pjesë të barabarta.

   Step 3
   Mark as Complete

   Copët e lakrës lyejini mirë me vaj ulliri në të dyja anët, pastaj kriposini e spërkatini me piper të zit ë bluar.

   Step 4
   Mark as Complete

   Pastaj, këto vendosini në tavën e mbulur me letër pjekjeje.

   Step 5
   Mark as Complete

   Piqini në njërën anë për 20 minuta, pastaj rrotullojini në anën tjetër dhe vazhdojeni pjekjen edhe për 20 minuta të tjera.

   Step 6
   Mark as Complete

   Do ta kuptoni se lakra është pjekur mjaftueshëm, kur ajo të ketë marrë një ngjyrë të bukur të kuqrremtë.

   Step 7
   Mark as Complete

   Gjalpën vendoseni të shkrijë në enën përkatëse. Shtoni hudhrën dhe trazojeni derisa masa të marrë një ngjyrë të artë.

   Step 8
   Mark as Complete

   Pastaj largojeni enën nga zjarri dhe shtoni lëngun e limonit dhe piper të kuq të bluar.

   Step 9
   Mark as Complete

   Përziejeni mirë dhe këtë salcë zbrazeni në mënyrë të barabartë mbi lakrën e pjekur.

   Step 10
   Mark as Complete

   Shërbejeni.
   Ju bëftë mirë.

   previous
   Kungull i pjekur me djathë
   next
   Tortë me çokollatë- pa pjekje
   • 366 Views
   • 1 hr
   • Serves 6
   • Vështirësia: Medium
   • 200

   Share it on your social network:

   Or you can just copy and share this url

   Ingredients

   Adjust Servings:
   1 lakër *mesatare
   2 lugë gjelle vaj ulliri
   kripë dhe piper i zi
   Për salcën:
   4 lugë gjelle gjalpë
   1 lugë hudhër pluhur
   1 lugë gjelle lëng limoni
   kripë dhe piper i zi
   piper i kuq i bluar

   Bookmark this recipe

   Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

   previous
   Kungull i pjekur me djathë
   next
   Tortë me çokollatë- pa pjekje