0 0
Lëng i shtëpisë me dredhëza

Lëng i shtëpisë me dredhëza

Ingredients

1 kg dredhëza
2 l ujë
250 gr sheqer kjo masë është për një kg dredhëza, nëse keni më shumë shtoni edhe sheqerin
Cuisine:

  Këtë recetë për lëng shtëpie do ta mbani shënim për një kohë të gjatë. Me Shije!

  Ingredients

  Directions

  Share
  (Visited 466 times, 1 visits today)
  Step 1
  Mark as Complete

  Shishet lajini mirë, vendosini në furrën e ftohtë dhe lëshojeni atë të nxehet në 100 gradë.

  Step 2
  Mark as Complete

  Dredhëzat pastroni, hiqjauni bishtat dhe ndajini përgjysmë ose në katër pjesë.

  Step 3
  Mark as Complete

  Vendosini në një tavë të thellë, shtoni ujin dhe lërini të ziejnë për 15-20 minuta.

  Step 4
  Mark as Complete

  Pastaj bluajini me blender të dorës. Shtoni sheqerin dhe ziejeni lëngun edhe 10-15 minuta të tjera, derisa të jetë shkrirë sheqeri.

  Step 5
  Mark as Complete

  Lëngun e nxehtë e zbrazim në shishe të nxehta. Shishet i mbyllim mirë dhe i mbulojmë me ndonjë batanije të vjetër derisa të ftohen ngadalë.

  Step 6
  Mark as Complete

  Lëngu i përgatitur kështu ruhet në vend të errët dhe të ftohtë. Pas hapjes, shishja ruhet në frigorifer.

  previous
  Kadaif me cokollatë
  next
  Ëmbëlsirë me qershi
  • 466 Views
  • 40 min
  • Vështirësia: Medium

  Share it on your social network:

  Or you can just copy and share this url

  Ingredients

  1 kg dredhëza
  2 l ujë
  250 gr sheqer kjo masë është për një kg dredhëza, nëse keni më shumë shtoni edhe sheqerin

  Bookmark this recipe

  Duhet të kyçeni ose regjistroheni që ta ruani këtë recetë.

  previous
  Kadaif me cokollatë
  next
  Ëmbëlsirë me qershi